Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

50. rocznica śmierci Dawida Ben Guriona – wydarzenia

50. rocznica śmierci Dawida Ben Guriona – wydarzenia

ben_gurion_50_v2 — kopia

Dom Pamięci, instytucja Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, zaprasza na wydarzenia upamiętniające 50. rocznicę śmierci Dawida Ben Guriona.

30 listopada (czwartek), godz. 18.00
Wykład Philipa Earla Steele’a o Dawidzie Ben Gurionie i początkach ruchu syjonistycznego
Dom Pamięci, ul. Warszawska 2
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Philip Earl Steele – historyk wczesnego syjonizmu związany z Centrum Badań Historycznych PAN, od wielu lat mieszka w Polsce. Autor m.in. publikacji: “On Theodor Herzl’s Encounters with Zionist Thought and Efforts prior to his Conversion in the Spring of 1895” (Centre for Historical Research, Polish Academy of Sciences, Berlin-Warsaw, 2023) i “Birthing Zionism” (Fathom Journal, London-Jerusalem, 2023).

1 grudnia (piątek), godz. 18.00
Koncert zespołu Sztetl
Sala widowiskowo-kinowa Miejskiego Centrum Kultury, ul. Płocka 50
Bilety: 10 zł, do nabycia od 22 listopada w kasie MCK oraz na KUP BILET

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest jednym z laureatów wyróżnionych na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 r. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską. Zespół występował w klubach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, Pałacu Prezydenckim, na weselach i potańcówkach. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.

Skład zespołu:
Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, śpiew)
Tomasz Stawiecki (klarnet)
Karol Makowski (puzon)
Mateusz Bartosiewicz (perkusja)

2 grudnia (sobota), godz. 11.00
Warsztaty edukacyjne poświęcone Dawidowi Ben Gurionowi realizowane dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach projektu pn.: „Przywracamy pamięć o dawnej społeczności żydowskiej w Płońsku – warsztaty edukacyjne w płońskim Domu Pamięci”,
Dom Pamięci, ul. Warszawska 2
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: +48 505 996 699, ilość miejsc ograniczona.

Uczestnicy warsztatów poznają postać Dawida Ben Guriona, w części plastycznej wykonają kolaż, zwiedzą wystawę Spójrz-Przypomnij.