Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Drugi plener malarski ,,Płońsk na płótnie ” – cz. 2

Drugi plener malarski ,,Płońsk na płótnie ” – cz. 2

384191728_812084660922180_8560202219295413227_n

Dziękujemy wszystkim uczestnikom pleneru malarskiego Płońsk na płótnie, który został zorganizowany 29 września 2023 r. przez Miejskie Centrum Kultury w Płońsku w ramach projektu, obejmującego przebudowę i remont zespołu zabytkowych budynków dawnego dworca PKP oraz wieży ciśnień.

Spotkanie lokalnych artystów, stało się okazją do integracji, wymiany artystycznych doświadczeń między innymi w kwestiach ulubionych technik, podejmowanych tematów i ujęć.
Pogoda pozwoliła na swobodne działania twórcze, oddające piękno architektury zabytkowego obiektu. Budynek wyróżniający się w krajobrazie Płońska ciekawą formą detali architektonicznych, powstał w okresie międzywojennym w 1924 roku, w tak zwanym stylu dworkowym, charakterystycznym dla mazowieckiej architektury dworcowej.
W zrewitalizowanych obiektach będą się mieścić instytucje kultury – muzeum, obserwatorium astronomiczne i planetarium.

Podczas pleneru, w ciągu jednego dnia powstały prace głównie na płótnie – malowane farbami akrylowymi oraz na papierze – farbami akwarelowymi i rysowane ołówkiem. Plener stanowi drugą odsłonę wydarzenia kulturalnego rozpoczętego w 2021 roku, w którym uczestniczyło kilkunastu artystów z całej Polski.
29 września 2023 roku w plenerze udział wzięli artyści związani z naszym regionem: Paulina Białecka, Agnieszka Dudek, Lidia Nowakowska, Dorota Krakowska, Ewa Krzywkowska, Kamila Krzywkowska, Ewa Sokólska, Mariusz Szparadowski, Ewa Tomczak, Katarzyna Bernard oraz opiekunowie Mariola Adamska i Joanna Zawadzka.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Projekt realizowany jest przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii. Więcej zdjęć…