Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Impreza urodzinowa Chopina

Impreza urodzinowa Chopina

1

We wtorek, 21 lutego w sali widowiskowo-kinowej Mck Płońsk odbył się niezwykły koncert z okazji 213. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który uświetnił występ młodego wybitnego pianisty Grzegorza Niemczuka. Artysta oprócz grania wprowadził wszystkich gości w muzyczny świat wykonywanej muzyki.
Wśród znamienitych Gości znaleźli się : Johannes Brahms, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Edward Grieg, Franz Schubert, Robert Schumann, Giuseppe Verdi, Niccolò Paganini oraz Franz Liszt. Każdy z nich zaznaczył swoją obecność piękną muzyką. Usłyszeliśmy takie arcydzieła jak Suitę „Peer Gynt” Edwarda Griega, „Marzenie” Roberta Schumanna, wirtuozowskie utwory Franciszka Liszta: „La Campanella” czy 2 Rapsodia Węgierska i wiele innych. Sam solenizant uświetnił ten wieczór swoją muzyką taneczną: hiszpańskim Bolero, włoską Tarantellą oraz, a jakże, polskimi Mazurkami. Dodatkowo podczas koncertu mozna było usłyszeć polskie prawykonanie utworu francuskiego kompozytora Marca Kowalczyka pt. „Barokowe wspomnienia”. Więcej zdjęć…

Grzegorz Niemczuk
Młody charyzmatyczny pianista, który na swej grze potrafi skupić uwagę każdego słuchacza. Jego interpretacje cechuje szlachetne wirtuozostwo, kontrolowana spontaniczność, młodzieńcza świeżość”. Silesia Newsletter
„Zdolny, muzykalny bardzo, ma dużo do powiedzenia w pianistyce, ma urok jego granie, a szkoła pianistyczna nieskazitelna. Brawo, brawo, brawo!” Bogusław Kaczyński
„Pianista znakomicie cieniował niuanse światłocienia oraz swoją uduchowioną interpretacją wprowadził nas w poetycki nastrój (…). Odczuliśmy, jakby razem z Niemczukiem sam Chopin był obecny w sali koncertowej: rozmarzony, nostalgicznie wędrujący i poszukujący” Nobuko Fujimaki, Chopin Magazine, Tokio, sierpień 2017

W styczniu 2017 roku Program Pierwszy Polskiego Radia zestawił chopinowskie interpretacje Grzegorza Niemczuka w jednym szeregu z tak wybitnymi artystami jak Martha Argerich, Maurizio Pollini i Adam Harasiewicz. Niewątpliwie miała na to wpływ rozwijająca się od kilku lat w zawrotnym tempie kariera młodego artysty, należącego obecnie do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych.

Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 17 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 36 krajów na 6 kontynentach (Polska, Czechy, Cypr, Słowacja, Niemcy, Litwa, Rosja, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Rumunia, Finlandia, Norwegia, Etiopia, Tanzania, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Australia, Peru, Brazylia, Ekwador, Kostaryka, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Jamajka, Curacao). Często prowadzi swoje własne koncerty, wprowadzając słuchaczy w tajniki wykonywanej muzyki i przybliżając ciekawe fakty z biografii kompozytorów. Szczególnie ceniony jest w Azji: po spektakularnym debiucie solowym w Tokio w lipcu 2017 roku, w prestiżowym magazynie „Chopin” ukazała się niezwykle entuzjastyczna recenzja, Ten występ zaowocował kolejnymi zaproszeniami na recitale w Japonii (Tokio, Osaka, Nagoja, Sapporo, Asahikawa, Obihiro, Hakodate, Aomori), jak również kontraktem z magazynem „Chopin” na comiesięczne artykuły o wykonawstwie muzyki F. Chopina. W grudniu 2017 zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” (największego festiwalu polskiej sztuki w Chinach) wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall. Koncert ten odbił się szerokim echem we wszystkich najważniejszych mediach chińskich. Od tego czasu regularnie występował w Chinach, stając się ważną częścią festiwalu „Kręgi Sztuki”. Jest również ulubieńcem norweskiej publiczności – wystąpił do tej pory w ponad 30 różnych miastach Norwegii, wszędzie wzbudzając wielki entuzjazm i otrzymując zaproszenia na kolejne występy. Pandemia COVID-19, która wybuchła na początku 2020 roku wstrzymała wprawdzie działalność koncertową pianisty, jednak otworzyła przestrzeń na aktywność w Internecie. Grzegorz Niemczuk w kwietniu 2020 roku rozpoczął bezprecedensowy i unikatowy w skali światowej projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Do końca stycznia 2022 roku powstało 350 odcinków w dwóch wersjach językowych (po polsku i angielsku) publikowanych na YouTube oraz na oficjalnej stronie pianisty na Facebooku. Na rok 2023 planowane jest nagranie studyjne wszystkich utworów Fryderyka Chopina.

Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 300 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku.
Grzegorz Niemczuk jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Ta prestiżowa nagroda otworzyła mu drogę do Carnegie Hall, gdzie w lutym 2013 roku miał okazję zaprezentować II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, zbierając znakomite recenzje. W 2016 roku został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej na 2016 International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku oraz międzynarodowych konkursów we Włoszech i Belgii.

Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny) na stanowisku adiunkta. Jego studenci odnoszą sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym: the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Norges Musikkhøgskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand, University of the West Indies w Kingston na Jamajce, Uniwersytet Stanowy Santa Catarina we Florianopolis, Uniwersytet Stanowy w Porto Alegre, w Brazylii, Konserwatorium Muzyczne w Limie, w Peru, Xiamen University oraz Changde w Chinach.