Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza – koncert połączony z projekcją filmu „Tych miasteczek nie ma już

Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza – koncert połączony z projekcją filmu „Tych miasteczek nie ma już

245388100_3004472993158704_3782682679517831963_n

Wtorek, 26 października, zakończenie Festiwalu, godz. 18.00, sala widowiskowo-kinowa
– „Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza” – koncert połączony z projekcją filmu „Tych miasteczek nie ma już”
(bilety- 20 zł w kasie MCK oraz na www.mckplosk.pl dostępne od 15 października).

Koncert „Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza” to recital Ewy Warty-Śmietany, która wykona poruszające serca pieśni żydowskie (w języku polskim, jidysz, hebrajskim) przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec i kontrabasu. Występ uświetnią wybitni aktorzy Jerzy oraz Wojciech Trela, których wspaniałe recytacje będą doskonałym uzupełnieniem i pomogą zbudować niepowtarzalny klimat wydarzenia.
Koncert dedykowany jest Leopoldowi Kozłowskiemu-Kleimnanowi, wybitnemu kompozytorowi, pianiście, dyrygentowi oraz ostatniemu przedstawicielowi powojennych klezmerów w Polsce, zwanemu ostatnim klezmerem Galicji.

Ewa Warta-Śmietana, pierwsza uczennica Leopolda Kozłowskiego wraz ze swoim nauczycielem wystąpiła w polskiej produkcji „Tych miasteczek nie ma już”.
„Tych miasteczek nie ma już” to, wyprodukowane pod mistrzowskim okiem znakomitego krakowskiego reżysera Grzegorza Styły, inscenizowane widowisko muzyczne.
W filmie odtwórczyni głównej roli – Ewa Warta-Śmietana prezentuje przepiękne i poruszające pieśni żydowskie – zarówno tradycyjne, jak i współczesne stylizacje autorstwa Leopolda Kozłowskiego do słów m.in. Jacka Cygana i Wojciecha Młynarskiego. Cały materiał muzyczny zaprezentowany w filmie został zrealizowany przy doborowej obsadzie znakomitych muzyków krakowskich, od wielu lat osadzonych w tradycji krakowskiego Kazimierza.
W filmie razem z Leopoldem Kozłowskim i Ewą Wartą-Śmietaną występują m.in. Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Piotr Pilitowski. Ewa Warta-Śmietana – artystka śpiewaczka, wspaniała sopranistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej. Wystąpiła w wielu partiach operowych, operetkach i musicalach. Brała udział
w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt z muzyką operową, operetkową, musicalową, żydowską i sakralną.
Współpracuje z różnymi wykonawcami i kompozytorami. Jest także autorką scenariuszy musicalowych oraz organizatorką licznych festiwali. Wzięła udział w filmie nominowanym do Oskara w kategorii filmów dokumentalnych pt. „Ostatni Klezmer Europy”.

Jerzy Trela – wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent PWST w Krakowie. Występował m.in. w Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Starym. Na co dzień jest wykładowcą PWST w Krakowie, a w latach 1984-1990 pełnił funkcję rektora uczelni. W ciągu ponad 50-letniej kariery artystycznej aktor stworzył wiele wybitnych kreacji, które zapisały się w historii polskiego teatru. Zagrał w głośnych realizacjach sztuk Witkacego, Gombrowicza i Mrożka, m.in.: Szewcach (1971), Matce (1972), Portrecie (1988), Ślubie (1991) w reżyserii Jerzego Jarockiego. Legendarne stały się jego role w przedstawieniach Konrada Swinarskiego – Dziady (1973) i Wyzwolenie (1974)

Wojciech Trela – absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Występował m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie oraz warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zagrał główną rolę w filmie „Gurgacz” wcielając się w rolę księdza Władysława Gurgacza. Obok produkcji teatralnych aktora można spotkać w polskich serialach. Poza aktorstwem realizował cykl audycji radiowych oraz czytań performatywnych.

Muzycy:
Mateusz Dudek – polski akordeonista, doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat pierwszych nagród na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach akordeonowych. Koncertuje w kraju oraz za granicą m.in. tournee koncertowe z orkiestrą POSM II st. po północnej Francji, cykl trzech koncertów w Gluckstadt (Niemcy), solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Dawid Czernik – skrzypek, laureat wielu festiwali i konkursów. W 2019 roku znalazł się wśród nagrodzonych wykonawców improwizacji utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie – otrzymał
w nagrodę skrzypce z rąk światowej sławy węgierskiego wirtuoza i organizatora budapesztańskiego konkursu Robyego Lakatosa. W 2020 roku został laureatem konkursu im. Zbigniewa Seiferta – Seifert Competition. Dostał się do niego jako jeden z 14 muzyków
z całego świata.

Mateusz Frankiewicz – kontrabasista, skrzypek, kompozytor, producent muzyczny z Krakowa. Współtwórca Kapeli Hanki Wójciak, gdzie tworzy muzykę i gra na kontrabasie. Występował na wielu festiwalach jazzowych, w tym m.in. Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festival, jak i Hoeilart Jazz Festiwal w Brukseli. Fascynacja muzyka klezmerską i bałkańską sprawiła, że założył własne zespoły: Legend of Kazimierz oraz Balcan’scream.