Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Koncert zespołu Sztetl

Koncert zespołu Sztetl

3

W piątek, 1 grudnia na deskach płońskiego kina zaprezentował się zespół Sztetl. Koncert zorganizowany został w ramach upamiętnienia 50. rocznicy śmierci Dawida Ben Guriona.
Zespół Sztetl wystąpił w składzie: Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, śpiew), Tomasz Stawiecki (klarnet), Karol Makowski (puzon), Mateusz Bartosiewicz (perkusja).

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest jednym z laureatów wyróżnionych na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 r. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską. Zespół występował w klubach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, Pałacu Prezydenckim, na weselach i potańcówkach. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.