Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Muzyczna podróż przez życie Chopina – koncert Grzegorza Niemczuka

Muzyczna podróż przez życie Chopina – koncert Grzegorza Niemczuka

433599364_739878838230422_4573983239739760952_n

We wtorkowy wieczór 19 marca, Grzegorz Niemczuk przeprowadził nas w sentymentalną podróż przez życie Fryderyka Chopina. Był to wieczór niezwykłej muzyki, w którym wybitny pianista zaprezentował mistrzowskie interpretacje dzieł kompozytora.
Pierwsza część, wypełniona radością i optymizmem, poświęcona była wrażliwej i pełnej marzeń młodości Chopina w Warszawie. Drugą część stanowiły utwory napisane w Paryżu, emanujące tęsknotą za ojczyzną. Grzegorz Niemczuk nie tylko doskonale odtworzył kompozycje Chopina, lecz także przedstawił kontekst każdej kompozycji, odsłaniając jej historię i znaczenie. Taka metoda pozwoliła na spojrzenie na twórczość z innej strony, ukazując głębokie znaczenie i kontekst emocjonalny dzieł.
Trzecie w ciągu roku spotkanie w Miejskim Centrum Kultury ponownie cieszyło się liczną obecnością widowni. Wieczór z Grzegorzem Niemczukiem był nie tylko podróżą przez życie Chopina, ale także niezapomnianym muzycznym doświadczeniem. Więcej zdjęć…

GRZEGORZ NIEMCZUK
Nazwany przez wpływowych japońskich krytyków „współczesnym wcieleniem Chopina” (Nobuko Fujimaki, Chopin Magazine, Tokio, sierpień 2017) Grzegorz Niemczuk zbudował sobie międzynarodową markę jako wybitny znawca i interpretator muzyki Fryderyka Chopina, której studiowaniu poświęcił wiele lat swojego artystycznego życia. Należy do wąskiego grona pianistów, którzy w swoim repertuarze posiadają wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku oraz International Carnegie Hall Debut Competition w Nowym Jorku w 2013 roku, wystąpił już w 36 krajach na wszystkich kontynentach, wszędzie zbierając znakomite recenzje i zaproszenia na kolejne koncerty.
W latach pandemii COVID-19 (2020-2022) Grzegorz Niemczuk stworzył bezprecedensowy i unikatowy w skali świata projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Powstało ponad 330 odcinków w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opublikowanych na YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku.
Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 17 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie w tym m.in. Carnegie Hall, Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall, Tokyo Bunka Kaikan w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Quintai Concert Hall in Wuhan, Guotai Arts Center in Chongquing, Busan Cultural Center w Busan, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Centro Cultural de Sao Paulo, Capela Santa Maria w Kurytybie, Teatro Civico w Vercelli, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Konserwatorium Muzyczne w Shanghaju, Carskie Sioło w Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie.
Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 36 krajów na 6 kontynentach (Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Rosja, Rumunia, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Holandia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Norwegia, Etiopia, Tanzania, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Australia, Peru, Brazylia, Ekwador, Kostaryka, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Jamajka, Curacao). Często prowadzi swoje własne koncerty, wprowadzając słuchaczy w tajniki wykonywanej muzyki i przybliżając ciekawe fakty z biografii kompozytorów. Wszędzie, gdzie występuje, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki, co skutkuje kolejnymi zaproszeniami na przyszłość. Szczególnie ceniony jest w Azji: po spektakularnym debiucie solowym w Tokio w lipcu 2017 roku, w prestiżowym magazynie „Chopin” ukazała się niezwykle entuzjastyczna recenzja, Ten występ zaowocował kolejnymi zaproszeniami na recitale w Japonii (Tokio, Osaka, Nagoja, Sapporo, Asahikawa, Obihiro, Hakodate, Aomori), jak również kontraktem z magazynem „Chopin” na comiesięczne artykuły o wykonawstwie muzyki F. Chopina. W grudniu 2017 zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” (największego festiwalu polskiej sztuki w Chinach) wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall. Koncert ten odbił się szerokim echem we wszystkich najważniejszych mediach chińskich. Jest również ulubieńcem norweskiej publiczności – wystąpił do tej pory w ponad 30 różnych miastach Norwegii, wszędzie wzbudzając wielki entuzjazm i otrzymując zaproszenia na kolejne występy.

Plany artystyczne na lata 2024-2025 obejmują debiuty w tak prestiżowych salach koncertowych, jak wiedeński Konzerthaus, praska Sala koncertowa „Rudolfinum” czy Tonhale w Zurychu. Planowane są również trasy koncertowe w Polsce, Norwegii oraz Japonii.
Pianista obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Sztuki) na stanowisku adiunkta. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym: the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Norges Musikkhøgskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand, University of the West Indies w Kingston na Jamajce, Uniwersytet Stanowy Santa Catarina we Florianopolis, Uniwersytet Stanowy w Porto Alegre, w Brazylii, Konserwatorium Muzyczne w Limie, w Peru, Xiamen University oraz Changde University w Chinach.