Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Odsłonięcia muralu Dawida Ben Guriona

Odsłonięcia muralu Dawida Ben Guriona

DSC_4743

We wtorek, 26 października w ostatnim dniu Festiwalu Kultury Żydowskiej w Płońsku przy ul. Warszawskiej 6 odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu Dawida Ben Guriona autorstwa Bruno Neuhamera, którego dokonali burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik i konsul Nowa Levy Zada z Ambasada Izraela w Polsce. Więcej zdjęć…

Mural upamiętniający urodzonego w Płońsku Dawida Ben Guriona (1886-1973), jednego z twórców niepodległości i pierwszego premiera Izraela, powstał na kamienicy sąsiadującej z powstającym Domem Dobrej Pamięci, który poświęcony będzie m.in. historii społeczności żydowskiej, w tym także Dawidowi Ben Gurionowi. Placówka o charakterze muzealnym ma zostać otwarta w 2022 r.
W zaadaptowanej na ten cel kamienicy, odtworzone zostaną mieszkania żydowskie z przełomu XIX i XX wieku, powstaną też sale multimedialne, w których będą mogły odbywać się np. konferencje naukowe, zajęcia edukacyjne i wystawy czasowe.
Mural to wspólny projekt Samorządu Miasta Płońska, Miejskiego Centrum Kultury oraz Ambasady Izraela w Polsce.
Autorem projektu i jego wykonawcą jest Bruno Neuhamer, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany m.in. z muralu Kory, znajdującego się w stolicy przy ul. Nowy Świat i muralu Czesława Niemena na warszawskiej Białołęce.
W centralnej części muralu umieszczona jest postać Dawida Ben Guriona stojącego na głowie. Motyw, który towarzyszy również całemu festiwalowi, zaczerpnięty jest z fotografii Ben Guriona znajdującej się w Paul Goldman, MUSA, Eretz Israel Museum,
Tel Aviv.
W archiwach zachowało się wiele fotografii Dawida Ben Guriona, stojącego na głowie podczas ćwiczeń gimnastycznych, które wykonywał nawet w podeszłym wieku.
Dawid Ben Gurion, jako dziecko, mieszkając jeszcze w Płońsku, często tracił przytomność, co spowodowało, że zaniepokojeni rodzice zdecydowali się na wizytę z synem u lekarza, a ten zalecił mu właśnie tego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne.
Wykonywał te ćwiczenia przez całe życie. Stanie na głowie, uwiecznione na muralu, można zinterpretować jeszcze w jeden sposób. Czasem mówimy przecież, że żeby czegoś ważnego dokonać, trzeba stanąć na głowie.
Tak było też w przypadku Dawida Ben Guriona i jego zaangażowania w powołanie państwa Izrael.
Chłopak z Płońska, który stanął na głowie, żeby się udało, i udało się.