Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Swing Club na Mazowszu 2021

Swing Club na Mazowszu 2021

2

We wtorek, 15 czerwca odbył się pierwszy koncert szóstej edycji cyklu Swing Club na Mazowszu. Wystąpił zespół Jurassic Gypsy Quartet.
W mistrzowskiej grze zespołu mocno wyczuwalne były emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Na obszerny repertuar Jurassic Gypsy Quartet złożyły się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta, Stephana Grappelliego, Richarda Galliano ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.
Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków oraz świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki sprawił, że koncert ten to prawdziwie muzyczny spektakl o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.
Zespół tworzy grupa przyjaciół współpracujących ze sobą w różnych projektach muzycznych u boku gwiazd polskiej estrady. Wystąpili: Jakub Mietła (akordeon), Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz „Lufcik” Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas). Więcej zdjęć…

Już dziś zapraszamy na kolejny koncert! W poniedziałek, 28 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej TRIO WOJCIECHA GOGOLEWSKIEGO zaprezentuje się płońskiej publiczności w projekcie muzycznym „Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego – Skaldowie na jazzowo”.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie lub na www.mckplonsk.pl.

JURASSIC GYPSY QUARTET to grupa przyjaciół współpracujących ze sobą w różnych projektach muzycznych u boku gwiazd polskiej estrady. W mistrzowskiej grze zespołu mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.
Na obszerny repertuar JURASSIC GYPSY QUARTET składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta, Stephana Grappelliego, Richarda Galliano ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

Zespół tworzą: Jakub Mietła (akordeon), Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz „Lufcik” Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas).
Jakub Mietła – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowca klasy akordeonu Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2001/2002 oraz fundacji im. Hugo Kołłątaja. Od 2000 r. jest członkiem trio akordeonowego Ars Harmonica, z którym koncertuje w całej Europie. Jako solista, poza koncertami w kraju ma za sobą koncerty w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i USA. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej m.in. Halinka Młynkowa, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski, Krzysztof Kilijański, Jacek Królik. Od 2006 r. jest także członkiem zespołów Que Passa oraz Sokół Orkestar. Brał udział w projektach polskich oraz zagranicznych grup world music: Jazzmates, Tołhaje (Folkowy fonogram roku 2001), Halina Młynkowa, The Globetrotters , Kreszendo, THE SHIN, Amine&Hamza, Fertile,Paradoxes. Artysta ma na swoim koncie także współprace z kompozytorami muzyki filmowej takimi jak: Zbigniew Preisner, Bartosz Chajdecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Łukasz Targosz. Ceniony muzyk sesyjny.
Sebastian Ruciński – gitarzysta, kompozytor i wykładowca w Małej Akademii Gitary w Myszkowie. Ma na swoim koncie sporo nagranych płyt zarówno jako muzyk sesyjny oraz jako autor muzyki lub aranżacji. Współpracował z wieloma uznanymi artystami min: Kasią Kowalską, Zbigniewem Wodeckim, Robertem Janowskim, Lorą Szafran, Kasią Moś, Kubą Sienkiewiczem, Andrzejem Poniedzielskim. Na stałe występuje w zespołach Elżbiety Adamiak, Piotra Rubika, Fragua i w pełni autorskim jazzowym PKS Trio. W Jurassic Gypsy Quartet realizuje swoje marzenie, jakim było granie i zgłębianie tajników gypsy swingu. Ten gatunek pokochał będąc jeszcze na studiach w Katowickiem Akademii Muzycznej. To właśnie gitarowy dorobek romsko-francuskich wirtuozów, był tematem jego pracy magisterskiej.
Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel. Studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach były dla niego ogromną skarbnicą wiedzy, wzorców oraz upodobań muzycznych. W brzmieniu jego gitary i sposobie gry można odnaleźć inspiracje zaczerpnięte od takich muzyków jak Django Reindhart, Angelo Debarre, Bireli Lagrene, Stochello Rosenberg, Joe Satriani, Steve Vai, Pat Metheny, Jim Hall, Joe Pass którzy istotnie wpłynęli na rozwój jego własnego stylu. Od 2006 roku wraz z Sebastianem Rucińskim szkolą młodych gitarzystów w założonej przez siebie Małej Akademii Gitary w Myszkowie.
Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Sonią Bohosiewicz, Lorą Szafran, Robertem Janowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in.: Siergiej Wowkotrb Gypsy Swing Quartet, Siostry Matkowskie, Five O’Clock Orchestra. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem Powszechnym w Łodzi. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managementem gwiazd polskiej estrady.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Współfinansujący: STOART
Patronat medialny: TVP Kultura