Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Swing Club na Mazowszu

Swing Club na Mazowszu

282038993_3159434734329195_2197836737119764868_n

We wtorek, 17 maja 2022 r. odbył się koncert Tribute to Tomasz Szukalski w 10. rocznicę śmierci Mistrza. Koncert ten dedykowany był najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście, legendzie polskiego jazzu – Tomaszowi Szukalskiemu. W programie koncertu pojawiły się utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela. Zaprezentowane zostały zdjęcia z różnych okresów działalności Tomasza Szukalskiego. Można było usłyszeć też jego głos zapowiadający muzyków Kwartetu. Więcej zdjęć…

Projekt Artura Dutkiewicza – pianisty, który przez 25 lat był nieodłącznym partnerem muzycznym i przyjacielem saksofonisty, przybliżył niezwykle barwną i charyzmatyczną postać wielkiego artysty. Koncert Tribute to TOMASZ SZUKALSKI jest muzycznym hołdem złożonym temu genialnemu saksofoniście przez jego „towarzyszy doli i niedoli”, jak sam Szukalski przedstawiał kolegów na scenie.
W koncercie wzięli udział muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół: Artur Dutkiewicz – p, Adam Kowalewski – b, Krzysztof Dziedzic – dr. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic zostali zauważeni przez Szukalskiego jako bardzo młodzi muzycy na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u boku tego muzycznego guru miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.
Partię saksofonu wykonał znakomity muzyk kontynuujący tradycję saksofonu tenorowego w polskim jazzie – Radek Nowicki.
W programie koncertu pojawiły się utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela.
ARTUR DUTKIEWICZ QUARTET
Artur Dutkiewicz – fortepian
Radek Nowicki – saksofon tenorowy
Adam Kowalewski – kontrabas
Krzysztof Dziedzic – perkusja

Artur Dutkiewicz, pianista i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” /Jazz Forum 2012/, jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

Radek Nowicki – saksofonista tenorowy, którego Szukalski wyróżniał jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet oraz współliderem tria Nowicki/ Święs/ Frankiewicz.

Adam Kowalewski – kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy’ego dając liczne koncerty w całej Europie, Azji i Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Nagrał 2 autorskie płyty i wiele z innymi wykonawcami.

Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej barwnych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy’ego, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards. W 2018 roku nagrał autorską płytę Tempo.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Współfinansujący: STOART