Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Małe nostalgie- wieczór poezji Henryka Kamińskiego

Małe nostalgie- wieczór poezji Henryka Kamińskiego

318791442_3320164044922929_6507172062638672359_n

W piątek, 9 grudnia w sali wielofunkcyjnej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku odbył się wieczór poezji Henryka Kamińskiego. Wystąpili:
Henryk Kamiński – poeta
Uczniowie I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku – „Płocka”:
Wiktoria Zabłocka, Karol Skręciak, Julia Szeluga, Maja Witulska, Marysia Domańska, Weronika Jankowska, Wojtek Andrzejczyk, Julka Piątek, Julka Marmuziewicz, Zuzia Mysiewicz, Patrycja Kopeć, Hania Mikołajczyk, Kuba Sarzalski, Dawid Sałaciński, Karolina Czarnecka, Marysia Maraszek
Laureatki tegorocznego Powiatowego Konkursu Literackiego „Henryki” : Ola Strzelczak, Natalia Pyrzyńska, Sandra Klękowicz, Martyna Smutek
Uczniów przygotowała Marta Domańska, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Oprawę muzyczną zapewnił Maciej Pruchniewicz.

Więcej zdjęć…

Henryk Kamiński swoje zainteresowania poetyckie zaczął przejawiać w 1976 roku pisząc teksty do uczelnianego kabaretu.
Kolejne lata to pisanie wierszy i prozy do szuflady i dla przyjaciół.
Wejściem na „salony poetyckie” staje się wydanie drukiem, w 2014 roku pierwszego tomiku wierszy pt. „Życie to przemijanie”.
W 2017 roku ukazuje się kolejny tomik wierszy pt. „Małe nostalgie”. Natomiast w roku 2019 wydane zostają dwa tomiki wierszy. Pierwszy pt. „Życiowe wędrowanie” / „Traversee de la vi’ w wersji polsko – francuskiej i drugi pt. „Życie to płynące lata”, w którym autor między innymi słowem maluje piękno polskiej przyrody.
W tym okresie publikuje wiele wierszy w prasie polskiej i za granicą. Jego twórczość dociera do Polonii w Europie, Ameryce i w Kanadzie.
Przełom lat 2018/2019 to czas nawiązania współpracy z artystami scen francuskich, poprzez Stowarzyszenie Przyjaźni Francusko – Polskiej „Sekwana- Łydynia”, Wspólnym owocem tej współpracy jest zrealizowanie spektaklu pt. „Wierzba Mazowiecka”, który został oparty między innymi na twórczości Henryka Kamińskiego i wystawiony wielokrotnie we Francji, w Bibliotece Polskiej w Paryżu im. Adama Mickiewicza, w Meudon oraz w Polsce, w Ciechanowie.
W roku 2021 ogłoszonym rokiem Cypriana Kamila Norwida, Henryk Kamiński współtworzy wraz z artystami scen francuskich i bierze czynny udział w spektaklu słowno – muzycznym „Norwid Wizjoner”, do którego pisze teksty – korespondując z tym wielkim poetą romantyzmu.
Spektakl został wystawiony w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu oraz w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – we dworze hrabiego Zygmunta Krasińskiego.
Henryk Kamiński jest wielokrotnym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie a także Festiwali Światowych Dni Poezji organizowanych pod patronatem UNESCO, dlatego jego twórczość ukazuje się w zeszytach ,,Poezja dzisiaj”.
Prezentuje swoją poezję wielopokoleniowej emigracji we Francji a także w krajach za wschodnią granicą – Litwa, Białoruś – dla Polaków tam zamieszkałych.
Współpracuje z wieloma stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych np. Stowarzyszenie „Idziemy na spacer”.
Swoje wiersze prezentuje na wielu spotkaniach w Domach Kultury, w miejscach kultu religijnego, jak również w szkołach, gdzie przybliża młodzieży warsztat poetycki i zachęca do tworzenia młodej awangardy poetów.
Henryk Kamiński sam doskonali się będąc członkiem i aktywnym uczestnikiem Warszawskiej Szkoły Pisania „Stajnia Literacka”, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie.
Za swoją dotychczasową działalność literacką w grudniu 2021 roku został wyróżniony dyplomem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w czerwcu 2022 roku listem gratulacyjnym przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg.
Od 2019 roku jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich.