Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19 października (sobota), godz. 11.00, sala widowiskowo-kinowa ,,Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce i innych krajach" - otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosi Krzysztof Bielawski. Krzysztof Bielawski - badacz cmentarzy żydowskich, doktorant na Wydziale Historii UW. Pracownik Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Założyciel strony internetowej cmentarze-zydowskie.pl, autor artykułów publikowanych na łamach m.in. ,,Kwartalnika Historii Żydów", ,,Miasteczka Poznań", ,,Spotkań z Zabytkami", rocznika ,,Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Przez wiele lat pracował jako specjalista do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLlN. Krzysztof Bielawski jest także autorem tekstów na wystawie stałej "Spójrz - przypomnij" w Domu Pamięci.

Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa.

godz. 14.00 - Dom Pamięci w Płońsku, ul. Warszawska 2 Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa. Wielka Synagoga symbolicznie powraca na ulicę Warszawskq. Przed muzeum zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, poprzez którą będzie można zapoznać się z historią synagogi, a na parterze ekspozycji muzealnej - model Wielkiej Synagogi, autorstwa Zdzisława Leszczyńskiego. Wystawie będzie towarzyszyć wydawnictwo poświęcone jednemu z najważniejszych budynków dawnej gminy żydowskiej w Płońsku. Synagoga stała na działce położonej przy dawnej ul. Koziej 19, aktualnie ul. Warszawskiej 5. W 1826 roku budynek synagogi strawił pożar. Odbudowano ją jednak w tym samym miejscu jeszcze przed 1830 r. Synagoga została rozebrana w latach 50-tych XX w. ze względu na zły stan techniczny, w jaki popadła po II wojnie światowej. Działka, na której stała nieruchomość, przeszła na rzecz Skarbu Państwa. W pobliżu synagogi stała łaźnia rytualna. Dziś w miejscu tym jest zlokalizowana lokalna siedziba ZUS.

Pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej

19 października (sobota), godz. 17.00 - hol MCK Wypiek macy - pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej – Kuba Steuermark, ekspert kulinarny. Następnie po koncercie Izabeli Szafrańskiej z zespołem w holu MCK Klasyczna szabatowa kolacja - degustacja potraw. Jakub Steuermark urodzony i wychowany na warszawskim Powiślu, rocznik 1976. Gotował od zawsze a pierwsze szlify zdobywał jako dziecko w kuchni swojej babci. W 2006 roku wyjechał na Florydę i założył Deli - bar z kanapkami, w którym wszystkie produkty były w naturalny sposób wędzone, duszone i długo gotowane. Od 2008 roku pracował w Anglii jako Szef Kuchni w jednym z prestiżowych gastropubów w West Sussex. Stamtąd trafił do Londynu i razem z innymi szefami współtworzył Jamie's Italian, włoską restaurację Jamiego Olivera w Covent Garden. W Anglii zdobył formalne kucharskie wykształcenie. W 2010 roku pracował w Hiszpanii jako Szef Kuchni zarządzający w dwóch restauracjach: irlandzkim gastropubie i typowym grillbarze, w których miał możliwość kreowania swojego menu. Jesienią 2013 roku wrócił do Polski i rozpoczął pracę w restauracjach w Warszawie. Gotował na Targu Śniadaniowym, stworzył i wzbogacił menu kilku warszawskich restauracji. Od ponad sześciu lat, jest gospodarzem kuchni w programie ,,Pytanie na Śniadanie" na TVP2, gotuje zgodnie ze sobą i ideą Comfort food. Prowadził blisko 200 programów.

Inauguracja 8. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.

19 października (sobota), godz.18.00, sala widowiskowo-kinowa/wstęp z wejściówkami/ Żydowska ulica - koncert na otwarcie Festiwalu w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. "Żydowska ulica" to muzyczna podróż po zakamarkach kultury i muzyki żydowskiej. Podróż, w której elementy folkloru Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich przeplatają się z obecnie dominującą kulturą Izraela - ojczyzny współczesnych Żydów. Jednakże tradycyjne zapożyczenia z języka hebrajskiego stanowią stały element wszystkich języków żydowskich, w tym jidysz i ladino. Program obejmuje utwory nawiązujące do wielojęzykowej kultury żydowskiej, a szczególnie bliskiemu naszej kulturze języka jidysz, w którym powstała niezliczona ilość tradycyjnych pieśni, szlagierów i poruszających utworów napisanych w okresie II wojny światowej. "Warsze majn", ’’Rebeko", ’’Kinder Jorn", "Jidysze mame", tango z łódzkiego i warszawskiego getta "Mach cu di ejgielech" i "Jidisz tango" to zaledwie kilka wyjątkowych, bliskich naszym sercom piosenek ujętych w programie. Uzupełnieniem koncertu są pieśni sefardyjskie, jak np. "Jaco", a także popularne utwory w języku hebrajskim, m.in. "Avinu malkeinu", czy" Yerushalaym shel zahaw". Język polski, którym równolegle do języka jidysz posługiwali się Żydzi zamieszkujący tereny naszej wspólnej ojczyzny, był równie ważny w ich kulturze, zatem w programie nie może zabraknąć utworów i w tym języku. Są to piosenki w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego ze znanego zbioru "Rodzynki z migdałami" oraz utwory prezentujące starotestamentowe inspiracje z repertuaru "Festiwalu Psalmów Dawidowych/Psalms of David Festival". "Żydowska ulica" doborem utworów oddaje hołd muzycznej kulturze Żydów w różnych okresach jej rozwoju i prezentuje rozmaite spojrzenia i interpretacje popularnych i mniej rozpowszechnionych pieśni. Autorskie aranżacje zespołu nadają im nowe, nietuzinkowe brzmienie, nie naruszając ich pierwotnych walorów i znaczeń. Żydowska ulica to podróż, w którą warto się udać, aby poznać i zrozumieć, jak wielobarwna i nieustannie inspirująca jest muzyka wywodząca się z kultury żydowskiej. Izabela Szafrańska to niezwykle charyzmatyczna i powszechnie uznana wokalistka, laureatka i zwyciężczyni wielu konkursów i festiwali, która doskonale odnajduje się w klimacie szeroko pojętej muzyki żydowskiej, zaś jej interpretacje utworów niezmiennie zachwycają i do głębi poruszają słuchaczy. Jest półfinalistką telewizyjnego programu ’’The Voice of Poland" oraz finalistką "Must be the music". W marcu 2022 roku swoją premierę miała płyta Izabeli Szafrańskiej zatytułowana "Żydowska ulica/Jewish street", zawierająca zbiór utworów w języku polskim, hebrajskim, ladino oraz hiszpańskim. Płyta spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem zarówno wśród publiczności, jak również krytyków i recenzentów.