Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Latest Past Events

Spektakl teatralny ,,Chciała zapomnieć”

22 października (wtorek), godz. 18, sala widowiskowo-kinowa Spektakl teatralny ,,Chciała zapomnieć" – monodram w wykonaniu Aliny Świdowskiej /wstęp z wejściówkami/ Córka, która próbuje zrozumieć matkę - ocalałą z Zagłady bohaterkę. Ma do dyspozycji jej wydane po latach wspomnienia. I teatr. Bo jest aktorką. Tą matką była lekarka z warszawskiego getta, Adina Blady-Szwajger. Córką jest aktorka Teatru Żydowskiego, Alina Świdowska. W bardzo osobistej wypowiedzi raz to mówi głosem Adiny, oraz Aliny, prowadzi dialog, jakiego w ich życiu nie było. Było za to wiele tajemnic i przemilczeń. Marek Edelman pisał: ,,Jako lekarka i jako człowiek Adina Blady-Szwajger przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. Także wtedy, gdy poddała się wewnętrznemu nakazowi wybrania dla swoich podopiecznych lepszej śmierci - we śnie, zamiast okrutnej - w komorze gazowej". Miała 22 lata, kiedy wybuchła wojna, była studentką wydziału lekarskiego UW. Nie mogła wiedzieć, bo skąd, że wkrótce będzie zdawać egzamin z ,,nadludzkiej dycyny". Reżyserka Karolina Kirsz od kilkunastu lat rozmawia z Aliną Świdowską o jej mamie i jej bolesnej tajemnicy. Teraz powstał ich dotkliwy spektakl. lustracją muzyczną spektaklu jest utwór Sylwii Najah pt. "Na strunie altówki".  

Koncert Bastarda Trio

21 października (poniedziałek), godz. 18.00, sala widowiskowo-kinowa Koncert Bastarda Trio /wstęp z wejściówkami/ BASTARDA prezentuje trzypłytowe wydawnictwo: ,,NIZOZOT". Niguny, czyli melodie; mistyczne pieśni bez słów; modlitwy. Rozwój tej formy muzycznej w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII / XIX wiek. (Szamburski, Pokrzywiński, Górczyński) sięga do spuścizny trzech klanów chasydzkich: dynastii Modrzyc, Szapiro oraz Koźnic. Tytułowy ,,Nizozot" to termin odnoszący się do boskiego aktu twórczego, na który składają się trzy etapy. W pierwszym iskierki miłości umieszczone zostają w szklanym naczyniu, następnie naczynie pęka aby uruchomić proces rozproszenia iskier po całym świecie. Dusze ludzkie, jak i wszystkie rzeczy stworzone ex nihilo zawierają zatem owe "iskry" świętości, które są ich pochodzeniem, siłą życiową, ich prawdziwą istotą. Muzycy tria Bastarda odkrywają przed nami uniwersalne piękno żydowskich melodii, ale jednocześnie pragną opowiedzieć własną historię - eksplorując i filtrując tradycyjne pieśni oraz bogate źródła historyczne przez ukształtowany już język zespołu. Dla autorskich aranżacji oraz rekompozycji inspirująca staje się zatem wewnątrzmuzyczna, strukturalna oraz narracyjna siła nigunów. To muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji, opowieści które stanowią niejako istotę chasydyzmu - zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, ekstatyczną niemal afirmacją życia.

Marsz Milczenia

21 października (poniedziałek), godz. 12.00 – Pl. 15 Sierpnia 17. Marsz Milczenia pod honorowym patronatem Ambasady Izraela, upamiętniający rocznicę likwidacji getta w Płońsku, już po raz siedemnasty przejdzie ulicami miasta w hołdzie wywiezionej i pomordowanej przez Niemców płońskiej społeczności żydowskiej. W 1940 roku płońscy Żydzi zostali przez Niemców odizolowani w getcie, które zostało ostatecznie zlikwidowane jesienią 1942 roku. Z getta wypędzeni zostali w okolice dworca kolejowego, skąd towarowe pociągi zabrały ich do obozów śmierci. W ten sposób Niemcy zamordowali połowę mieszkańców Płońska ...