Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Koncert „św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje’’ z cyklu Swing Club na Mazowszu

Koncert „św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje’’ z cyklu Swing Club na Mazowszu

121536032_2734007456871927_3607282372426009548_o-1024x683

Drugi tegoroczny koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu, który odbył się we wtorek, 13 października w sali widowiskowo-kinowej był szczególnym wydarzeniem. Jego tytuł, św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje, nawiązywał bezpośrednio do ustanowionego przez Sejm RP roku 2020 – Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – głosi uchwała.
Teksty recytowane przez Halinę Łabonarską osadzone w warstwie muzycznej stanowiły połączenie nurtów zarówno klasycznych, sakralnych, jak i jazzowych. Artystce towarzyszyli Laura Raab – śpiew, Maciej Strzelczyk – skrzypce, Bogdan Hołownia – fortepian, Piotr Rodowicz – kontrabas. Zaprezentowana została m.in. muzyka Fryderyka Chopina, sakralna (Ave Maria) oraz współczesne pieśni kościelne (Panie dobry jak chleb, Abba Ojcze, Barka) w autorskim, jazzowym opracowaniu wykonawców.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. W Jego nauczaniu znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak czynić życie bardziej ludzkim.

Wybitni artyści polskiej sceny, zainspirowani nauczaniem Świętego Jana Pawła II, stworzyli program koncertu pt. Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje, którego istotą są teksty – fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II adresowane do młodzieży przy różnych okazjach i w różnym czasie Jego pontyfikatu. Ojciec Święty szczególną troską darzył młodzież stanowiącą o przyszłości naszego narodu, i jej wychowanie. W scenariuszu koncertu dominują fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II kierowane do młodzieży w trakcie polskich pielgrzymek, na Światowych Dniach Młodzieży we Francji oraz na spotkaniu ekumenicznym w Asyżu. Pomimo upływu wielu lat słowa Świętego Jana Pawła II są nadal aktualne i bardzo ważne dla nas. Mówią o uniwersalnych zagadnieniach i problemach tyczących człowieka: o sensie życia, o wolności, o prawdzie, o pracy, o dobru człowieka, o tolerancji, o kulturze współczesnej, o poszanowaniu drugiej osoby i innych rudymentarnych wartościach. Więcej zdjęć…

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury / Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku / Współfinansujący: STOART.