Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Koncert zespołu Yankel Band w ramach IV. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona

Koncert zespołu Yankel Band w ramach IV. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona

koncert-yankel-band-1024x829

Z tancbudy Szai Magnata „Hava Nagila czyli radujmy się”- koncert zespołu Yankel Band.
24 października (sobota), godz. 18, sala widowiskowo-kinowa.
Wstęp z zaproszeniami, które można odebrać w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, od środy 14 października, godz. 14.30.
Skład zespołu:
Robert Stefański – klarnet, Piotr Przybył – skrzypce, Krzysztof Kociszewski – gitara, Radek Wróbel – git. basowa.
Prowadzenie koncertu Marcel Szytenchelm.
Projekt muzyczny „Z tancbudy Szai Magnata” inspirowany żydowską muzyką przedwojennej Europy Wschodniej przygotowany został specjalnie na festiwal Łódź 4 Kultur 2017. Utwory związane z żydowskim folklorem, grywane były na weselach i podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości także na bałuckich i śródmiejskich podwórkach, a już z pewnością w kabaretach i tancbudach przedwojennej Łodzi, gdzie na co dzień gościła klezmerska muzyka. Niektóre utwory zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów. W koncercie nie zabraknie utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacs’a (m.in. dedykowanego Giori Feidmanowi, znanemu argentyńskiemu wykonawcy muzyki klezmerskiei). Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogą liczyć także na tradycyjne, choć na nowo zaaranżowane melodie. Będzie też swingowy evergreen „Bei mir bist du shein” (Dla mnie jesteś piękna), zagrany w stylu gipsy swing, zawierający rozbudowane sola skrzypiec i gitary. Zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu ”Warszawa Singera” w 2018 i 2019 roku.
Grupa YANKEL BAND powstała w 2000 roku, jest laureatem i uczestnikiem wielu ogólnopolskich festiwali jazzowych, bluesowych, a także etnicznych. Tworzy własną muzykę instrumentalną. W ich kompozycjach słychać klimaty muzyczne wyniesione z tradycji żydowskiej, cygańskiej i hiszpańskiej. Podstawą instrumentalną w kreowaniu brzmienia Yankiel Band są skrzypce oraz gitary. Autorami kompozycji i aranżacji są Piotr Przybył i Krzysztof Kociszewski, ( więcej info na www.yankelband.com). Do projektu dołączył znakomity klarnecista Robert Stefański. (W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem A. M. w Łodzi. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w A. M. w Katowicach.Współpracuje z Polską Operą Kameralną, Cameratą Mazovią, Filharmonią Łódzką, Radiową Filharmonią New Art, a także z zesp. Yankel Band).