Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

Plakat-100.-rocznica-CUDU-NAD-WISŁAĄ-1-370x208

W tym roku przypada 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej i nasze miasto w sposób szczególny chce uczcić to wydarzenie.
Bardzo się cieszymy ponieważ otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu Dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej” dzięki czemu możemy zrealizować bogaty program obchodów tego wspaniałego jubileuszu.

Rozpoczniemy 15 sierpnia Mszą św. w kościele Parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, tego dnia odbędą się również uroczystości pod pomnikiem Wolności przy ul. Kolejowej, gdzie zostanie odsłonięta tablica z nazwiskami mieszkańców Płońska i ziemi płońskiej, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej oraz złożymy kwiaty na grobach poległych w 1920 r.

W niedzielę 16 sierpnia odbędzie się wyścig kolarski Tour Bitwa Warszawska 1920 z finałem w Płońsku, a o godz. 16.00 zapraszamy na teren zielony przy MCK i MCSIR na Strzelecki Biwak Rodzinny. W programie biwaku m. in. defilada i musztra paradna, opowieści o odzyskaniu niepodległości, gry i zabawy wojskowe oparte na podręczniku wojskowym z 1922 r. przygotowane przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk. Nie może również zabraknąć Bitwy Warszawskiej, walk o Płońsk oraz szarży pod Arcelinem – które przedstawimy w ramach integracyjnej inscenizacji z udziałem dzieci zakończonej symbolicznym wręczeniem orderów Virtutti Militari oraz paradą zwycięzców. Nie zabraknie również grochówki dla wszystkich. Płońszczan zachęcamy do przebierania się w stroje wojskowe, sanitariuszek oraz ubrania w stylu lat dwudziestych. Stwórzmy razem klimat tamtych czasów…
Na zakończenie o godz. 21.00 odbędzie się na tarasie MCK pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z 1921 roku z muzyka na żywo w wykonaniu zespołu The Washing Machine.

17 sierpnia odbędzie się w sali widowiskowo – kinowej koncert Kapeli z Targówka „Warszawa dawniej i dziś”. Wejściówki do odbioru w kasie MCK.

22 sierpnia w Arcelinie po Mszy św. w Kościele Ojca Pio odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Płońsku, Rady Gminy Płońsk i Rady Gminy Baboszewo. O godz. 17.15 zapraszamy na Pokaz Kawaleryjski i Piknik Rodzinno-Patriotyczny.

W sali wystawienniczej MCK od 14 do 30 sierpnia będzie można oglądać wystawę „Piłsudski w karykaturze” z Muzeum Historii Kielc.

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Partnerzy: Miasto Płońsk, Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk
Współpraca: Gmina Płońsk, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku, Samorząd Województwa Mazowieckiego

Szczegóły na plakacie.