Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Swing Club na Mazowszu

Swing Club na Mazowszu

277755852_3128200797452589_7706484503113786388_n

Na koneserów muzyki jazzowej czeka kolejna odsłona Swing Club na Mazowszu. Pierwszy w tym roku koncert „Tribute to TOMASZ SZUKALSKI w 10-tą rocznicę śmierci Mistrza” odbędzie się we wtorek, 17 maja o godz. 18.00.
Koncert ten dedykowany jest najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście, legendzie polskiego jazzu – Tomaszowi Szukalskiemu.
W koncercie wezmą udział muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół: Artur Dutkiewicz , Adam Kowalewski , Krzysztof Dziedzic, Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic.
W programie koncertu pojawią się utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z różnych okresów działalności Tomasza Szukalskiego. Usłyszymy też jego głos zapowiadający muzyków Kwartetu.
Wstęp biletowany.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie lub na Kup bilet.
Początek sprzedaży 20 kwietnia od godz. 14.30.

Koncert ten dedykowany będzie najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście, legendzie polskiego jazzu – Tomaszowi Szukalskiemu.
W 2022 roku mija 10-ta rocznica jego śmierci (1948 – 2012). Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak: Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski.
Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.
Projekt Artura Dutkiewicza – pianisty, który przez 25 lat był nieodłącznym partnerem muzycznym i przyjacielem saksofonisty, przybliża niezwykle barwną i charyzmatyczną postać wielkiego artysty. Artur Dutkiewicz – wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez 25 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie.
Koncert Tribute to TOMASZ SZUKALSKI jest muzycznym hołdem złożonym temu genialnemu saksofoniście przez jego „towarzyszy doli i niedoli”, jak sam Szukalski przedstawiał kolegów na scenie.
Partię saksofonu wykona znakomity muzyk kontynuujący tradycję saksofonu tenorowego w polskim jazzie – Radek Nowicki.
W programie koncertu pojawią się utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z różnych okresów działalności Tomasza Szukalskiego. Usłyszymy też jego głos zapowiadający muzyków Kwartetu.
Klimat koncertu jest wyjątkowy – czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.

Artur Dutkiewicz, pianista i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” /Jazz Forum 2012/, jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

Radek Nowicki – saksofonista tenorowy, którego Szukalski wyróżniał jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet oraz współliderem tria Nowicki/ Święs/ Frankiewicz.

Adam Kowalewski – kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy’ego dając liczne koncerty w całej Europie, Azji i Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Nagrał 2 autorskie płyty i wiele z innymi wykonawcami.

Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej barwnych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy’ego, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards. W 2018 roku nagrał autorską płytę Tempo.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Współfinansujący: STOART