Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Wernisaż wystawy malarstwa

Wernisaż wystawy malarstwa

271725083_3068682363404433_5752491478620345951_n — kopia

21 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy do sali wystawienniczej MCK na wernisaż wystawy malarstwa Janusza Dziurawca ,,Miejskie Klimaty”. Wystawa potrwa do 24 lutego.

Janusz Dziurawiec urodzony w Katowicach w 1950 roku. Ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie studiował w pracowni Jana Tarasina (dyplom w 1980).
Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii chociażby; Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii „Zachęta” czy Fonds Narional d’Arts Contemporain.
Bierze czynny udział w życiu artystycznym o czym świadczą liczne wystawy, plenery i przeglądy, w których uczestniczy. W maju 2021 brał między innymi udział w plenerze „Płońsk na płótnie” uwieczniając budynek dworca PKP.
„W początkowej fazie swojej twórczości skupił się na oddaniu egzystencji człowieka zanurzonego w gorszej stronie wielkiego miasta, żyjącego na szarych blokowiskach, wśród wysypisk śmieci, błota i brudu. Temat ten artysta rozwijał do 1984, tworząc kolejne obrazy z cyklu „Druga strefa” za podstawę mając wykonaną wcześniej fotografię, Tej metodzie tworzenia pozostał artysta wierny w kolejnym swoim cyklu – Narodziny rzeki, który realizował od 1989 Zwrócił się w nim ku zgoła innym pejzażom – czysto „przyrodniczym” widokom Bieszczad i Tatr. Artysta ze szczególną uwagą podchodzi do aranżacji poszczególnych planów kompozycji, z różną głębią ostrości, wyzyskuje efekty zamglenia, przesłonięcia horyzontu, itp., używa zgaszonej gamy kolorystycznej.
W ostatniej dekadzie artysta zwrócił się ponownie ku tematyce miasta, maluje jednak jego jasną, bardziej kolorową stronę, m. in. rozpoznawalne budowle warszawskie, na tle których toczy się codzienne miejskie życie. Fotorealizm jego prac szczególnie uwydatnia się w widoku pędzących rowerzystów, grupy konnych czy biegnącego psa” – ,,Wielka Encyklopedia Malarstwa Polskiego” Wydawnictwo Kluszczyński Kraków 2011.