Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Wernisaż wystawy

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w piątek, 8 marca o godz. 18.00 do sali wystawienniczej na wernisaż wystawy Bonanza Dawida Ławickiego. Oprawa muzyczna - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Płońsku. Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2024 r. Dawid Andrzej Ławicki (ur.1996r. w Płocku). Ukończył I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku specjalność reklama wizualna w pracowni mgr. Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej 2012-2016. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Katedrze Grafiki warsztatowej. Dyplom drzeworytniczy pod tytułem ”Przednówek” zrealizował i obronił w pracowni wypukłodruku u prof. Marka Basiula w 2021 roku. Obecnie jest na studiach doktorskich w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych na UMK w Toruniu gdzie zgłębia problem badawczy „Obraz graficzny o cechach druku wklęsłego i wypukłego uzyskany z jednej matrycy – problem technologiczny, formalny i artystyczny.” Tworzy głównie w technice drzeworytu, ale także eksperymentuje z technikami takimi jak wklęsłodruk, kolografia, linoryt i mokulito. Zajmuje się także fotografią otworkową i malarstwem. Uczestniczył w ponad 40 wystawach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zdobywca stypendium Prezydent Torunia oraz stypendium Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskał wyróżnienie za dyplom magisterski oraz Wyróżnienie Honorowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na II Edycji Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje „Kontrasty”. Zdobył III miejsce w Konkursie Plastycznym „Inspiracje” organizowanym przez Fundacja Sztuki Współczesnej „Paleta”.  

Wykład Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy w sobotę, 9 marca 2024 o godz. 11.00 do sali widowiskowo-kinowej na wykład pt. ,,Spotkanie z fotografią społecznie zaangażowaną’’, który poprowadzi Maciek Nabrdalik, fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej.

Koncert Macieja Miecznikowskiego z zespołem

Adam Strudzik, Marszałek woj. Mazowieckiego, Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Andrzej Pietrasik, Burmistrz Miasta Płońska zapraszają we wtorek, 12 marca o godz. 18.00 do sali widowiskowo-kinowej na koncert Maciej Miecznikowski Band i Kwartet Smyczkowy z gościnnym udziałem Bogdana Kierejszy. Wstęp z wejściówkami. Wszystkie wejściówki zostały już wydane. Koncert organizowany jest z okazji 25 –lecia Samorządu woj. Mazowieckiego. Koncerty Macieja Miecznikowskiego to nie tylko uczta dla ucha, to też zazwyczaj wspaniała międzypokoleniowa podróż muzyczna. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach w Opolu. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych: wydawnictw płytowych, koncertów oraz programów telewizyjnych.  

Mazowsze dla Ukrainy

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik zaprasza w sobotę, 16 marca 2024 na wydarzenie Mazowsze dla Ukrainy: godz. 11.00 – sala widowiskowo –kinowa MCK, Płocka 50 – Uroczyste wręczenie medali dla mieszkańców Płońska, którzy przyjęli pod swój dach rodziny z Ukrainy – Prelekcja – prof. Michał Jamiołkowski – Ekspert Komisji Europejskiej – Koncert duetu Fun Fatale godz. 18.00 – hala Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku, ul. Kopernika 3 Koncert PECTUS. Akustycznie – Wstęp wolny – Koncert Pectus. Akustycznie to największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepanikó w, tym razem w akustycznych aranżacjach. Ideą koncertów akustycznych jest uchwycenie chwili, pewnej energii, interakcji pomiędzy Artystami – muzykami i przekazanie emocji za pomocą instrumentów akustycznych. Akustyczne koncerty grupy Pectus mają klimat, synergię i tworzą intymny kontakt Artystów, ich żywej muzyki z Publicznością. Żaden koncert akustyczny nie jest taki sam, co daje odbiorcy pewność, że współtworzy wraz z muzykami „… tylko jeden moment…”, który zapadnie na długo w pamięci. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie organizowane z okazji 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz 20 – lecia wstąpienia Polski do unii Europejskiej. Mazowsze. Mazowsze serce Polski

Warsztaty edukacyjne

W sobotę, 16 marca o godz. 11.00 odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Przywracamy pamięć o dawnej społeczności żydowskiej w Płońsku – warsztaty edukacyjne w płońskim Domu Pamięci”, dofinansowanego ze środków Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, na które zapraszamy dzieci w wieku 5+ z opiekunami! Podczas warsztatów odkryjemy historię przedwojennych płońskich czapników i tajniki ich zawodu oraz przybliżymy święto Purim, zwane żydowskim karnawałem. W części artystycznej warsztatów młodzi uczestnicy z pomocą opiekunów wykonają własne purimowe kapelusze i inne nakrycia głowy. Wydarzenie będzie również okazją do zwiedzenia stałej wystawy „Spójrz-przypomnij” w Domu Pamięci na ulicy Warszawskiej 2 w Płońsku. Warsztaty bezpłatne Zapisy telefoniczne Mariola Adamska: +48 505 996 699 Ilość miejsc ograniczona!

Od rozrywki do operetki – koncert

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik zaprasza w niedzielę, 17 marca o godz. 17.00 do hali Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji na koncert Od rozrywki do operetki. Wystąpią: Młodzieżowa Orkiestra Dęta ,,Con Grazia'' pod dyrekcją Leszka Kalkowskiego, Mażoretki MCK Diament Płońsk pod kierunkiem Edyty Gałeckiej oraz soliści: Bogumiła Dziel – Wawrowska – sopran, Piotr Rafałko – tenor. Prowadzenie koncertu: Andrzej Krusiewicz. - Wstęp wolny-

Muzyczna podróż przez życie Chopina – koncert Grzegorza Niemczuka

Zapraszamy na koncert fortepianowy wybitnego polskiego pianisty klasycznego, Grzegorza Niemczuka, który odbędzie się we wtorek, 19 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej MCK. Bilety – 20 zł do nabycia w kasie MCK oraz na Kup bilet. Początek sprzedaży biletów, czwartek 8 lutego od godz. 14.30. Podczas koncertu artysta zabierze płońską publiczność w muzyczną podróż przez życie Fryderyka Chopina. Pierwszą część wypełnią utwory młodego Chopina, napisane jeszcze w Warszawie, gdzie Chopin był szczęśliwy, przeżywał swoją pierwszą miłość, podbijał warszawskie sale koncertowe, a gwiazda jego talentu świeciła coraz jaśniej. Drugą część wypełnią największe arcydzieła Chopina, napisane już w Paryżu. Usłyszymy aż 4 eleganckie, arystokratyczne walce, wzruszającą Balladę g-moll , dramatyczne Scherzo b-moll oraz monumentalnego Poloneza As-dur. Pianista, jak zawsze wcieli się również w rolę konferansjera, opowiadając o wykonywanych utworach, dzięki czemu muzyka stanie się bardziej przystępna i atrakcyjna nawet dla osób, dla których będzie to pierwszy w życiu koncert muzyki „poważnej”. Będzie to niezapomniany wieczór z muzyką Chopina. „Muzyczną podróż przez życie Chopina” pianista zaprezentuje w tym sezonie w wielu miastach w Polsce oraz w Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus w Wiedniu i Rudolfinum w Pradze.  

Sobota z teatrem dla dzieci

Zapraszamy wszystkie dzieci na kolejne spotkanie z teatrem w sobotę, 23 marca o godz. 16.00. Tym razem w sali widowiskowo-kinowej interaktywny spektakl SKARB PIRATÓW, przedstawienie z szantami i łodzią z wielkim pirackim żaglem w wykonaniu aktorów Teatru Wariacja. „SKARB PIRATÓW to historia piratów poszukujących przygód na nieznanych morzach. Pewnego dnia znajdują na brzegu butelkę z mapą skarbów legendarnego Korteza. I tu rozpoczyna się zabawa, w której uczestniczą również dzieci. Gordon, jeden z piratów, ucieka z łajby i spotyka na swojej drodze krakena, który staje się jego przyjacielem. Gwendolinda zaś, drugi pirat, uczy się z dziećmi rozładowywać złość po stracie załogi. Gordon podstępem zabiera Gwendolindzie mapę skarbów i ich wspólną niegdyś łódź. Sam wyrusza na poszukiwanie skarbu. Gwendolinda się nie poddaje i wpław dociera pierwsza na Isla de Kataros aby razem z dziećmi odszukać drogę do skarbu. Odkrywają wspólnie skrzynię Korteza , a w niej największy skarb piratów. Cóż to jest? To tajemnica…

Pomóżcie Nam Pomagać – występ Kabaretu pod Wyrwigroszem

Wtorek, 2 kwietnia, godz.18.00 sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku Bilet/cegiełka (na zakup samochodu z windą) w cenie 50 zł można zakupić w kasie MCK. Na miejscu, dla tych, którzy zechcą wesprzeć dodatkowo, będzie możliwość wrzucenia datku do puszki.

Kosmiczny START

5 kwietnia (piątek) Miejskie Centrum Kultury w Płońsku godz.10.00 - konferencja prasowa podsumowująca wydarzenia kulturalno-edukacyjne realizowane w ramach projektu ,,Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku" godz. 10.30 - konkurs wiedzy o J. W. Jędrzejewiczu dla uczniów szkół podstawowych godz.11.30 - rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród - warsztaty plastyczne z elementami astronomii - pokaz plam słonecznych Sala widowiskowo-kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku godz. 16.30 - występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku im. J. W. Jędrzejewicza godz. l 7.00 - wykład ,,Komety - zjawiskowe podróżniczki po niebie" dr Małgorzata Królikowska-Sołtan, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskie Towarzystwo Astronomiczne godz. 18.00 - VANDERSON - koncert muzyki elektronicznej. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Projekt realizowany jest przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii.