Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Mazowsze dla Ukrainy

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik zaprasza w sobotę, 16 marca 2024 na wydarzenie Mazowsze dla Ukrainy: godz. 11.00 – sala widowiskowo –kinowa MCK, Płocka 50 – Uroczyste wręczenie medali dla mieszkańców Płońska, którzy przyjęli pod swój dach rodziny z Ukrainy – Prelekcja – prof. Michał Jamiołkowski – Ekspert Komisji Europejskiej – Koncert duetu Fun Fatale godz. 18.00 – hala Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku, ul. Kopernika 3 Koncert PECTUS. Akustycznie – Wstęp wolny – Koncert Pectus. Akustycznie to największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepanikó w, tym razem w akustycznych aranżacjach. Ideą koncertów akustycznych jest uchwycenie chwili, pewnej energii, interakcji pomiędzy Artystami – muzykami i przekazanie emocji za pomocą instrumentów akustycznych. Akustyczne koncerty grupy Pectus mają klimat, synergię i tworzą intymny kontakt Artystów, ich żywej muzyki z Publicznością. Żaden koncert akustyczny nie jest taki sam, co daje odbiorcy pewność, że współtworzy wraz z muzykami „… tylko jeden moment…”, który zapadnie na długo w pamięci. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie organizowane z okazji 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz 20 – lecia wstąpienia Polski do unii Europejskiej. Mazowsze. Mazowsze serce Polski

Warsztaty edukacyjne

W sobotę, 16 marca o godz. 11.00 odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Przywracamy pamięć o dawnej społeczności żydowskiej w Płońsku – warsztaty edukacyjne w płońskim Domu Pamięci”, dofinansowanego ze środków Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, na które zapraszamy dzieci w wieku 5+ z opiekunami! Podczas warsztatów odkryjemy historię przedwojennych płońskich czapników i tajniki ich zawodu oraz przybliżymy święto Purim, zwane żydowskim karnawałem. W części artystycznej warsztatów młodzi uczestnicy z pomocą opiekunów wykonają własne purimowe kapelusze i inne nakrycia głowy. Wydarzenie będzie również okazją do zwiedzenia stałej wystawy „Spójrz-przypomnij” w Domu Pamięci na ulicy Warszawskiej 2 w Płońsku. Warsztaty bezpłatne Zapisy telefoniczne Mariola Adamska: +48 505 996 699 Ilość miejsc ograniczona!

Od rozrywki do operetki – koncert

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik zaprasza w niedzielę, 17 marca o godz. 17.00 do hali Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji na koncert Od rozrywki do operetki. Wystąpią: Młodzieżowa Orkiestra Dęta ,,Con Grazia'' pod dyrekcją Leszka Kalkowskiego, Mażoretki MCK Diament Płońsk pod kierunkiem Edyty Gałeckiej oraz soliści: Bogumiła Dziel – Wawrowska – sopran, Piotr Rafałko – tenor. Prowadzenie koncertu: Andrzej Krusiewicz. - Wstęp wolny-

Muzyczna podróż przez życie Chopina – koncert Grzegorza Niemczuka

Zapraszamy na koncert fortepianowy wybitnego polskiego pianisty klasycznego, Grzegorza Niemczuka, który odbędzie się we wtorek, 19 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej MCK. Bilety – 20 zł do nabycia w kasie MCK oraz na Kup bilet. Początek sprzedaży biletów, czwartek 8 lutego od godz. 14.30. Podczas koncertu artysta zabierze płońską publiczność w muzyczną podróż przez życie Fryderyka Chopina. Pierwszą część wypełnią utwory młodego Chopina, napisane jeszcze w Warszawie, gdzie Chopin był szczęśliwy, przeżywał swoją pierwszą miłość, podbijał warszawskie sale koncertowe, a gwiazda jego talentu świeciła coraz jaśniej. Drugą część wypełnią największe arcydzieła Chopina, napisane już w Paryżu. Usłyszymy aż 4 eleganckie, arystokratyczne walce, wzruszającą Balladę g-moll , dramatyczne Scherzo b-moll oraz monumentalnego Poloneza As-dur. Pianista, jak zawsze wcieli się również w rolę konferansjera, opowiadając o wykonywanych utworach, dzięki czemu muzyka stanie się bardziej przystępna i atrakcyjna nawet dla osób, dla których będzie to pierwszy w życiu koncert muzyki „poważnej”. Będzie to niezapomniany wieczór z muzyką Chopina. „Muzyczną podróż przez życie Chopina” pianista zaprezentuje w tym sezonie w wielu miastach w Polsce oraz w Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus w Wiedniu i Rudolfinum w Pradze.  

Sobota z teatrem dla dzieci

Zapraszamy wszystkie dzieci na kolejne spotkanie z teatrem w sobotę, 23 marca o godz. 16.00. Tym razem w sali widowiskowo-kinowej interaktywny spektakl SKARB PIRATÓW, przedstawienie z szantami i łodzią z wielkim pirackim żaglem w wykonaniu aktorów Teatru Wariacja. „SKARB PIRATÓW to historia piratów poszukujących przygód na nieznanych morzach. Pewnego dnia znajdują na brzegu butelkę z mapą skarbów legendarnego Korteza. I tu rozpoczyna się zabawa, w której uczestniczą również dzieci. Gordon, jeden z piratów, ucieka z łajby i spotyka na swojej drodze krakena, który staje się jego przyjacielem. Gwendolinda zaś, drugi pirat, uczy się z dziećmi rozładowywać złość po stracie załogi. Gordon podstępem zabiera Gwendolindzie mapę skarbów i ich wspólną niegdyś łódź. Sam wyrusza na poszukiwanie skarbu. Gwendolinda się nie poddaje i wpław dociera pierwsza na Isla de Kataros aby razem z dziećmi odszukać drogę do skarbu. Odkrywają wspólnie skrzynię Korteza , a w niej największy skarb piratów. Cóż to jest? To tajemnica…

Pomóżcie Nam Pomagać – występ Kabaretu pod Wyrwigroszem

Wtorek, 2 kwietnia, godz.18.00 sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku Bilet/cegiełka (na zakup samochodu z windą) w cenie 50 zł można zakupić w kasie MCK. Na miejscu, dla tych, którzy zechcą wesprzeć dodatkowo, będzie możliwość wrzucenia datku do puszki.

Kosmiczny START

5 kwietnia (piątek) Miejskie Centrum Kultury w Płońsku godz.10.00 - konferencja prasowa podsumowująca wydarzenia kulturalno-edukacyjne realizowane w ramach projektu ,,Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku" godz. 10.30 - konkurs wiedzy o J. W. Jędrzejewiczu dla uczniów szkół podstawowych godz.11.30 - rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród - warsztaty plastyczne z elementami astronomii - pokaz plam słonecznych Sala widowiskowo-kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku godz. 16.30 - występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku im. J. W. Jędrzejewicza godz. l 7.00 - wykład ,,Komety - zjawiskowe podróżniczki po niebie" dr Małgorzata Królikowska-Sołtan, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskie Towarzystwo Astronomiczne godz. 18.00 - VANDERSON - koncert muzyki elektronicznej. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Projekt realizowany jest przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii.  

Wykład Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy w sobotę, 6 kwietnia o godz. 11.00 do sali widowiskowo-kinowej na wykład pt. ,,Wielkanoc dookoła świata – geneza, tradycje o obrzędy’’, który poprowadzi Krzysztof Dworczyk, podróżnik, prelegent, pisarz.  

Otwarcie wystawy

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00 do Galerii Fotografii (I piętro) na wernisaż wystawy ,,Rok w obiektywie’’ działającego przy MCK Płońskiego Klubu Miłośników Fotografii PSTRYKNIĘCI. Wystawa potrwa do 9 czerwca. To już druga wystawa działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Płońsku Klubu Miłośników Fotografii PSTRYKNIĘCI. Prezentuje ona subiektywny przekrój roku 2023 okiem klubowiczów. Na wystawie znalazły się po dwa zdjęcia, uznane przez autora za najciekawsze/najlepsze z minionego roku. Działalność KMF "PSTRYKNIĘCI" pozwala zrzeszonym w nim fotografom na rozwój indywidualnych zainteresowań fotograficznych, stąd zbiór bardzo różnorodnych prac, odzwierciedlający tym samym różnoraki sposób utrwalania otaczającej nas rzeczywistości. Na wystawie znajdziemy cały przekrój tematów, technik, ujęć, kolorów i fotograficznych umiejętności każdego z uczestników. Wystawa, dla Członków Klubu, jest przede wszystkim okazją do podzielenia się nieustającą pasją do fotografii, wspierania i promowania swoich członków, a także inspirowania do kreatywnych działań w zakresie fotografii szersze grono odbiorców. Wernisaż wystawy będzie zarazem okazją do świętowania drugiej rocznicy działalności Klubu.    

Gala Muzyki Świata – od operetki po arcydzieła muzyki estradowej

Wędrowny Teatr Muzyczny Maggie Tunkiewicz - Zakrzewskiej przedstawia: GALA MUZYKI ŚWIATA - OD OPERETKI PO ARCYDZIEŁA MUZYKI ESTRADOWEJ 16 kwietnia 2024 godz. 19.00 sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku Bilety: Kup bilecik  Jej Wysokość Operetka oraz dwór jej najwierniejszych sług, na który składają się znani polscy artyści przywędrowali do Państwa w asyście wyjątkowych instrumentalistów, by obdarować tym, co najcenniejsze - bogactwem Muzyki i Śpiewu. Oddanie publiczności, piękno, artystyczną perfekcję i szlachetność wykonania, ale przede wszystkim miłość do muzyki przyniosą Państwu nasi artyści - soliści teatrów muzycznych, operowych, operetki i estrady. Solistom towarzyszy wspaniały Zespół Kameralny Varsovia Nova. Czekają na Państwa emocje i prawdziwe wzruszenia, które wiążą się z najpiękniejszym wspomnieniem wysokiej sztuki operetkowej i estradowej w najlepszym wydaniu - rodem z programów i festiwali prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego, rodem z koncertów wiedeńskich, światowych musicali oraz przedwojennego kina. To wyrażona przy pomocy muzyki wielkich kompozytorów (m.in. Kalmana i Lehara) oraz wspaniałych głosów naszych artystów opowieść o pięknie miłosnego doznania połączonego z artystycznym przeżyciem. Operetkowe arie i duety, czardasze, walce czy tanga dwudziestolecia międzywojennego przeniosą Państwa w czasie do krainy miłości, dobra i piękna. W programie najpiękniejsze melodie świata i arcydzieła muzyki estradowej (Memory, Time to say goodbye czy Brunetki, blondynki). Wystąpią: Barbara Gutaj-Monowid – sopran Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska – sopran Leszek Świdziński – tenor Maciej Klociński – tenor Zespół Kameralny VARSOVIA NOVA pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Jaszczaka. Artyści Wędrownego Teatru Muzycznego żyją, śpiewają i mówią w języku Muzyki, bowiem jak twierdził Jimmy Page: „Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie”. Z radością czekają na każde spotkanie z Państwem! Barbara Gutaj-Monowid - sopran, solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, tam też urodzona. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskigo w Poznaniu. Następnie przez 5 lat uczęszczała do Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończyła Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza w Poznaniu w sekcji rytmiki, ucząc się równocześnie śpiewu solowego w klasie mgr Jolanty Kajdasz. W 1997 roku rozpoczęła naukę na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu Bożeny Karłowskiej, a później Antoniny Kowtunow. W2003 roku ukończyła Akademię z wyróżnieniem. Jest laureatką IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Feruccio Tagliavini w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystką Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik w Zurychu. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez prof. Jewgenija Nesterenko, prof. Ernsta Haefligera, Marinę di Marco, Marię Pellegrini, Halinę Łukomską, prof. Petera Tschaplika. W Teatrze Wielkim w Poznaniu debiutowała w 1999 roku partią Młodej Galiny w operze Galina Marcela Landowskiego. Obecnie śpiewa m.in. partię Zuzanny w operze "Wesele Figara", Papageny w "Czarodziejskim flecie" Mozarta, Bird 3 w "Anhellim" Przybylskiego, Frasquity w "Carmen" Bizeta. Chętnie wykonuje też muzykę oratoryjno-kantatową i pieśni. Leszek Świdziński - tenor, solista Polskiej Opery Królewskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Kazimierza Pustelaka. Wokalne umiejętności doskonalił m.in. podczas Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Mozarteum w Salzburgu. W 1988 roku zadebiutował na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej rolą Ferranda w Cosi fan tutte W. A. Mozarta. Natomiast w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie po raz pierwszy wystąpił w partii Edgara w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego. Na scenie tej kreował także partie: Belmonta w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Alfreda w Traviacie G. Verdiego, Rudolfa w Cyganerii G. Pucciniego, Stefana w Strasznym dworze S. Moniuszki. Wykonywał także tytułową partię w operze Chopin G. Orefice'a. Gościnnie występował w teatrach operowych w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie i Bytomiu w partiach: Hrabiego w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Stefana w Strasznym dworze S. Moniuszki, Ernesta w Don Pasquale G. Donizettiego i Ernaniego w Ernanim G. Verdiego i in. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, Festiwal Monteverdiego, Festiwal Muzyki Staropolskiej, Muzyka w Zabytkach Warszawy, Carintischer Sommer w Villach, Klangbogen w Wiedniu, Al-Bustan w Bejrucie. Koncertuje na scenach i estradach w wielu krajach świata. Poza całą Europą, występował również w Egipcie, Libanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. Ma w repertuarze liczne partie w dziełach operowych, oratoryjnych, operetkowych. Wszechstronne umiejętności zapewniają różnorodność kreowanych przez niego ról - począwszy od koloraturowych partii w operach buffa G. Rossiniego, aż do spintowych, dramatycznych ról w dziełach G. Verdiego i G. Pucciniego. Jest znakomitym księciem w Kopciuszku G. Rossiniego, jak również wiarygodnym i wzruszającym Manrikiem w Trubadurze, czy Gustavem w Balu Maskowym G. Verdiego. W repertuarze ma także pieśni S. Moniuszki, F. Chopina, M. Karłowicza, I. J. Paderewskiego, F. Schuberta i R. Schumanna. Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska - sopran, twórczyni Wędrownego Teatru Muzycznego, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie prof. Krystyny Pakulskiej, a także Wydziału Filologicznego w Słupsku. Swój debiut artystyczny rozpoczynała od Filharmonii Poznańskiej oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu w operze "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. W swojej karierze współpracowała jako solistka między innymi z Teatrem Sabat Małgorzaty Potockiej, Teatrem WOW w Izraelu, Teatrem Equus Marka Wysockiego, Warszawską Orkiestrą Kameralną im. J. Elsnera, Filharmonią Baltica. Z zespołem instrumentalnym Brass Quintet - Capellą Zamku Rydzyńskiego związana jest od roku 2004, wykonując z nimi przez niemalże 20 lat setki koncertów. Z wielkim upodobaniem wykonuje muzykę, operetkową, musicalową a także kantatowo - oratoryjną. Od ponad 10 lat specjalizuje się w piosence francuskiej i patriotycznej. Koncertowała na scenach polskich jak i zagranicznych - Stany Zjednoczone, Izrael, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, Litwa, Hiszpania m.in. z Grażyną Brodzińską, Alicją Węgorzewską, Kamilą Lendzion czy Leszkiem Świdzińskim. Jest pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Kultury Muzycznej Musica Sacra - Profana, Festiwalu Piosenek Międzywojnia im. Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. W roku 2016 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2017 Złotym Krzyżem Zasługi przez Zarząd Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Warszawie. W 2022 roku została odznaczona za zasługi medalem PRO MASOVIA przez Marszałka Województwa .Mazowieckiego. dr Maciej Klociński - urodzony w Żyrardowie. Jest polskim piosenkarzem, aktorem estradowym, wykonawcą rosyjskich i cygańskich romansów, muzykiem-multiinstrumentalistą i akompaniatorem, konferansjerem, popularyzatorem kultury muzycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, specjalistą do spraw animacji kultury, nauczycielem interpretacji piosenki, reżyserem spektakli teatralnych i widowisk estradowych, terapeutą […]