Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Wernisaż wystawy malarstwa

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w piątek, 6 września o godz. 18.00 do sali wystawienniczej na wernisaż wystawy malarstwa Wszystko jest poezją Anny Sobol. Wystawa potrwa do 13 października. Anna Sobol – absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Academie des Beaux Arts w Liege (Belgia). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i grupy artystycznej Art. Visual Dance. Od 2023 roku pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Malarstwa OW ZPAP. Uprawia malarstwo sztalugowe, litografię, fotografię artystyczną i tradycyjne tematy: portrety, pejzaże, akty, kompozycje metaforyczne. Eksperymentuje z unikalną techniką enkaustyki, tworzyła spektakle multimedialne na bazie własnej twórczości oraz komiksy, filmy animowane i teatr plastyczny wspólnie z uczestnikami zajęć plastycznych w DK Kadr, gdzie przeszło 20 lat kierowała galerią i gdzie nadal uczy malarstwa. Pisze wiersze – najczęściej zainspirowane tematem jej obrazów. Jest organizatorem licznych wystaw zbiorowych (w tym m. in cykl „Sacrum Novum” w Polsce i w Belgii, oraz doroczne wystawy Sekcji Malarstwa OW ZPAP), Saloniku Artystycznego „Nowa Deotyma”, oraz dyskusyjnego klubu Art_Cafe. W 2019 roku prowadziła w TVP Polonia cykliczny program „Historia jednego obrazu” (10 odcinków). Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Belgii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Niemczech, U.S.A, Korei Płd., Australii i Arabii Saudyjskiej. W kościele ewangelickim w WalIsbulI (płn. Niemcy) znajduje się jej Św. Krzysztof z cyklu „Apokalipsa”. Anna Sobol oprowadza po swojej wystawie „Przyjmij życia wyzwanie” https: www.youtube.com/watch?v=hQDpzFTf3ew 

Koncert inaugurujący 11. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Miłośników muzyki organowej zapraszamy w niedzielę, 8 września o godz. 17.00 do kościoła parafii św. Michała Archanioła w Płońsku na pierwszy koncert pn. ,,W poszukiwaniu inspiracji’’. Tym razem organy zabrzmią w duecie z sopranem w małżeńskim wydaniu Aleksandry i Patryka Podwojskich. Warto więc wybrać się na spotkanie z muzyką organową w pięknym wnętrzu i doskonałej akustyce kościoła. Program koncertu: 1. Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi – Koncert a-moll BWV 593 2. Johann Sebastian Bach / Charles Gounod – Ave Maria 3. Francesco Durante – Vergin tutto amor 4. Patryk Podwojski – Preludium chorałowe w stylu J.S. Bacha nt. Bądźże Pozdrowiona 5. Gioachino Rossini – Crucifixus z Małej Mszy Uroczystej 6. Louis Vierne – Ave verum 7. Luigi Luzzi – Ave Maria 8. Charles-Marie Widor – Toccata z V Symfonii organowej.  

Nagroda Naukowa im. Jana Jędrzejewicza

W poniedziałek, 30 września o godz. 10.00 w sali widowiskowo-kinowej odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie 12. edycji Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskojęzycznej książki poświęconej historii nauki i techniki. W programie: – powitanie Członków Kapituły Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza oraz wszystkich zaproszonych gości przez burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika – wykład ,,Astronomiczne wyzwania dla sztucznej inteligencji” wygłosi dr hab. Radosław Poleski, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego – wystąpienie Przewodniczącego Kapituły Nagrody, prof. dr. hab. Jarosława Włodarczyka – informacja o pracach Kapituły oraz ogłoszenie laureata Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza za rok 2023 – wręczenie Nagrody ufundowanej przez Samorząd Miasta Płońska – wystąpienie laureata Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza za rok 2023 – złożenie kwiatów na grobie Jana Jędrzejewicza – odsłonięcie murali upamiętniających postać Jana Jędrzejewicza (Płońsk, ul. Grunwaldzka 35). Spotkanie poprowadzi Adam Derdzikowski, koordynator pracy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Płońsku, z Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana W. Jędrzejewicza.

Inauguracja Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W poniedziałek, 7 października o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej w Płońsku rok akademicki 2024/2025 rozpocznie Płoński Uniwersytet Trzeciego Wieku. W programie koncert ,,Warszawa da się lubić’’ w wykonaniu Chóru Surma pod dyrekcją: Kaludiusza Bieńko i Agnieszki Drążczyk, przy fortepianie Marcin Zieliński. Chór Surma W roku 1921 Dyrekcja Tramwajów i Autobusów w Warszawie powołała do życia chór, złożony z pracowników przedsiębiorstwa. Pierwsze próby odbyły się w styczniu 1921 roku, a publicznie zespół wystąpił 3 marca 1923 roku w Sali Wielkiej Teatru Tramwajarzy przy ul. Młynarskiej z okazji oddania do użytku zespołu szkół tramwajarskich. Chór nie przerwał działalności w czasie wojny. Koncertując w kościołach, wspólnie z solistami Opery Warszawskiej przynosił ulgę i radość Polakom. Od 100 lat chór istnieje dzięki wsparciu sponsorów związanych z transportem miejskim. Obecnie działa pod patronatem Miejskich Zakładów Autobusowych. W swoim repertuarze chór prezentuje różne rodzaje muzyki chóralnej dawnej i współczesnej, sakralnej, folklorystycznej, operowej, kantatowej i oratoryjnej a także pieśni popularne kompozytorów polskich oraz największych mistrzów światowych.

Klimakterium … i już

"Klimakterium ... i już" (coś między kabaretem, musicalem a farsą) 15.10.2024, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku. Bilety: https://www.kupbilecik.pl oraz w kasie MCK. Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Pragniemy pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń - kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie - starannie pomijany. Poprzez spektakl pragniemy zilustrować, w sposób zrozumiały, przystępny i humorystyczny, jak rożnymi sposobami można sobie z tym radzić. Sztuka ma pokazywać różne zachowania, zawsze jednak w sposób humorystyczny - tym bardziej, że sam humor jest doskonałym lekarstwem (bez skutków ubocznych:) Śmiejąc się łatwiej znosimy przeciwności losu. Ważne tematy nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny jest w spektaklu humor. Spektakl "Klimakterium... i już" to przyjemny wieczorek z babami i dla bab, a jego wiodącym tematem jest słowo, którego na co dzień się nie wymawia. Cztery przyjaciółki, spotkawszy się w butiku prowadzonym przez jedną z nich, przekuwają drażliwy problem menopauzy na pioseneczki i tańce. O trapiących je dolegliwościach śpiewają do dobrze znanych melodii, np. o uderzeniach gorąca do nut piosenki "Kuba, wyspa jak wulkan". Na scenie zobaczymy aktorki(występują zamiennie) o ogromnym potencjale komediowym, będące z całą pewnością magnesem dla publiczności. http://www.klimakterium.art.pl/ W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki: PAMELA: Elżbieta Jodłowska, Małgorzata Duda, Elżbieta Okupska MALINA: Elżbieta Jarosik, Ewa Śnieżanka, Jolanta Chełmicka KRYCHA: Ewa Złotowska, Małgorzata Gadecka, Ewa Cichocka, Małgorzata Duda ZOSIA: Grażyna Zielińska, Ludmiła Warzecha, Małgorzata Gadecka.

Otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19 października (sobota), godz. 11.00, sala widowiskowo-kinowa ,,Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce i innych krajach" - otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosi Krzysztof Bielawski. Krzysztof Bielawski - badacz cmentarzy żydowskich, doktorant na Wydziale Historii UW. Pracownik Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Założyciel strony internetowej cmentarze-zydowskie.pl, autor artykułów publikowanych na łamach m.in. ,,Kwartalnika Historii Żydów", ,,Miasteczka Poznań", ,,Spotkań z Zabytkami", rocznika ,,Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Przez wiele lat pracował jako specjalista do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLlN. Krzysztof Bielawski jest także autorem tekstów na wystawie stałej "Spójrz - przypomnij" w Domu Pamięci.

Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa.

godz. 14.00 - Dom Pamięci w Płońsku, ul. Warszawska 2 Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa. Wielka Synagoga symbolicznie powraca na ulicę Warszawskq. Przed muzeum zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, poprzez którą będzie można zapoznać się z historią synagogi, a na parterze ekspozycji muzealnej - model Wielkiej Synagogi, autorstwa Zdzisława Leszczyńskiego. Wystawie będzie towarzyszyć wydawnictwo poświęcone jednemu z najważniejszych budynków dawnej gminy żydowskiej w Płońsku. Synagoga stała na działce położonej przy dawnej ul. Koziej 19, aktualnie ul. Warszawskiej 5. W 1826 roku budynek synagogi strawił pożar. Odbudowano ją jednak w tym samym miejscu jeszcze przed 1830 r. Synagoga została rozebrana w latach 50-tych XX w. ze względu na zły stan techniczny, w jaki popadła po II wojnie światowej. Działka, na której stała nieruchomość, przeszła na rzecz Skarbu Państwa. W pobliżu synagogi stała łaźnia rytualna. Dziś w miejscu tym jest zlokalizowana lokalna siedziba ZUS.

Pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej

19 października (sobota), godz. 17.00 - hol MCK Wypiek macy - pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej – Kuba Steuermark, ekspert kulinarny. Następnie po koncercie Izabeli Szafrańskiej z zespołem w holu MCK Klasyczna szabatowa kolacja - degustacja potraw. Jakub Steuermark urodzony i wychowany na warszawskim Powiślu, rocznik 1976. Gotował od zawsze a pierwsze szlify zdobywał jako dziecko w kuchni swojej babci. W 2006 roku wyjechał na Florydę i założył Deli - bar z kanapkami, w którym wszystkie produkty były w naturalny sposób wędzone, duszone i długo gotowane. Od 2008 roku pracował w Anglii jako Szef Kuchni w jednym z prestiżowych gastropubów w West Sussex. Stamtąd trafił do Londynu i razem z innymi szefami współtworzył Jamie's Italian, włoską restaurację Jamiego Olivera w Covent Garden. W Anglii zdobył formalne kucharskie wykształcenie. W 2010 roku pracował w Hiszpanii jako Szef Kuchni zarządzający w dwóch restauracjach: irlandzkim gastropubie i typowym grillbarze, w których miał możliwość kreowania swojego menu. Jesienią 2013 roku wrócił do Polski i rozpoczął pracę w restauracjach w Warszawie. Gotował na Targu Śniadaniowym, stworzył i wzbogacił menu kilku warszawskich restauracji. Od ponad sześciu lat, jest gospodarzem kuchni w programie ,,Pytanie na Śniadanie" na TVP2, gotuje zgodnie ze sobą i ideą Comfort food. Prowadził blisko 200 programów.

Inauguracja 8. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.

19 października (sobota), godz.18.00, sala widowiskowo-kinowa/wstęp z wejściówkami/ Żydowska ulica - koncert na otwarcie Festiwalu w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. "Żydowska ulica" to muzyczna podróż po zakamarkach kultury i muzyki żydowskiej. Podróż, w której elementy folkloru Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich przeplatają się z obecnie dominującą kulturą Izraela - ojczyzny współczesnych Żydów. Jednakże tradycyjne zapożyczenia z języka hebrajskiego stanowią stały element wszystkich języków żydowskich, w tym jidysz i ladino. Program obejmuje utwory nawiązujące do wielojęzykowej kultury żydowskiej, a szczególnie bliskiemu naszej kulturze języka jidysz, w którym powstała niezliczona ilość tradycyjnych pieśni, szlagierów i poruszających utworów napisanych w okresie II wojny światowej. "Warsze majn", ’’Rebeko", ’’Kinder Jorn", "Jidysze mame", tango z łódzkiego i warszawskiego getta "Mach cu di ejgielech" i "Jidisz tango" to zaledwie kilka wyjątkowych, bliskich naszym sercom piosenek ujętych w programie. Uzupełnieniem koncertu są pieśni sefardyjskie, jak np. "Jaco", a także popularne utwory w języku hebrajskim, m.in. "Avinu malkeinu", czy" Yerushalaym shel zahaw". Język polski, którym równolegle do języka jidysz posługiwali się Żydzi zamieszkujący tereny naszej wspólnej ojczyzny, był równie ważny w ich kulturze, zatem w programie nie może zabraknąć utworów i w tym języku. Są to piosenki w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego ze znanego zbioru "Rodzynki z migdałami" oraz utwory prezentujące starotestamentowe inspiracje z repertuaru "Festiwalu Psalmów Dawidowych/Psalms of David Festival". "Żydowska ulica" doborem utworów oddaje hołd muzycznej kulturze Żydów w różnych okresach jej rozwoju i prezentuje rozmaite spojrzenia i interpretacje popularnych i mniej rozpowszechnionych pieśni. Autorskie aranżacje zespołu nadają im nowe, nietuzinkowe brzmienie, nie naruszając ich pierwotnych walorów i znaczeń. Żydowska ulica to podróż, w którą warto się udać, aby poznać i zrozumieć, jak wielobarwna i nieustannie inspirująca jest muzyka wywodząca się z kultury żydowskiej. Izabela Szafrańska to niezwykle charyzmatyczna i powszechnie uznana wokalistka, laureatka i zwyciężczyni wielu konkursów i festiwali, która doskonale odnajduje się w klimacie szeroko pojętej muzyki żydowskiej, zaś jej interpretacje utworów niezmiennie zachwycają i do głębi poruszają słuchaczy. Jest półfinalistką telewizyjnego programu ’’The Voice of Poland" oraz finalistką "Must be the music". W marcu 2022 roku swoją premierę miała płyta Izabeli Szafrańskiej zatytułowana "Żydowska ulica/Jewish street", zawierająca zbiór utworów w języku polskim, hebrajskim, ladino oraz hiszpańskim. Płyta spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem zarówno wśród publiczności, jak również krytyków i recenzentów.

Pokaz filmowy o tematyce żydowskiej

20 października (niedziela), godz. 17.00, widowiskowo-kinowa Pokaz filmu - ,,Marzec'68" reż. Krzysztof Lang /wstęp z wejściówkami/ Przed projekcją spotkanie z reżyserem prowadzone przez Ignacego Strączka, Wicedyrektora Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W tym roku przypada 56. rocznica "wydarzeń marcowych". Z tej okazji Fundacja Kamera Dawida organizuje wraz MCK Płońsk pokaz specjalny filmu Krzysztofa Langa "Marzec' 68" z udziałem reżysera. W rolach głównych Vanessa Aleksander ("The Office PL", "Krucjata", Taniec z Gwiazdami 2024) oraz Ignacy Liss ("Znachor", ,,Followers ") Warszawa, rok 1968. Hania i Janek poznają się na premierze "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przypadkowe spotkanie jest początkiem ich wielkiej miłości. Polska właśnie zerwała stosunki z Izraelem. Antysemicka nagonka przybiera na sile ... Okazuje się, że los postawił ich po dwóch stronach barykady, podczas gdy oni z całych sił chcą być razem. Pytanie tylko jaką cenę będą musieli zapłacić za nie swoje wybory… Jak zauważa Adam Michnik ,,Lang postanowił pokazać Marzec z innej perspektywy, z perspektywy młodych ludzi, którzy wpadli w wir świństwa, które się wokół nich działo. ( ... ) Ten film koniecznie należy obejrzeć, bo on opowiada o ważnym momencie ważnego pokolenia w najnowszej historii Polski". Film Langa jest wspaniałą hybrydą materiałów fabularnych i dokumentalnych oraz pierwszym zrealizowanym z takim rozmachem obrazem mówiącym o "wydarzeniach marcowych". To ostatnia szansa na rozmowę z uczestnikami tamtego czasu. Partnerzy pokazu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl