Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Inauguracja Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W poniedziałek, 7 października o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej w Płońsku rok akademicki 2024/2025 rozpocznie Płoński Uniwersytet Trzeciego Wieku. W programie koncert ,,Warszawa da się lubić’’ w wykonaniu Chóru Surma pod dyrekcją: Kaludiusza Bieńko i Agnieszki Drążczyk, przy fortepianie Marcin Zieliński. Chór Surma W roku 1921 Dyrekcja Tramwajów i Autobusów w Warszawie powołała do życia chór, złożony z pracowników przedsiębiorstwa. Pierwsze próby odbyły się w styczniu 1921 roku, a publicznie zespół wystąpił 3 marca 1923 roku w Sali Wielkiej Teatru Tramwajarzy przy ul. Młynarskiej z okazji oddania do użytku zespołu szkół tramwajarskich. Chór nie przerwał działalności w czasie wojny. Koncertując w kościołach, wspólnie z solistami Opery Warszawskiej przynosił ulgę i radość Polakom. Od 100 lat chór istnieje dzięki wsparciu sponsorów związanych z transportem miejskim. Obecnie działa pod patronatem Miejskich Zakładów Autobusowych. W swoim repertuarze chór prezentuje różne rodzaje muzyki chóralnej dawnej i współczesnej, sakralnej, folklorystycznej, operowej, kantatowej i oratoryjnej a także pieśni popularne kompozytorów polskich oraz największych mistrzów światowych.

Klimakterium … i już

"Klimakterium ... i już" (coś między kabaretem, musicalem a farsą) 15.10.2024, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku. Bilety: https://www.kupbilecik.pl oraz w kasie MCK. Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Pragniemy pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń - kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie - starannie pomijany. Poprzez spektakl pragniemy zilustrować, w sposób zrozumiały, przystępny i humorystyczny, jak rożnymi sposobami można sobie z tym radzić. Sztuka ma pokazywać różne zachowania, zawsze jednak w sposób humorystyczny - tym bardziej, że sam humor jest doskonałym lekarstwem (bez skutków ubocznych:) Śmiejąc się łatwiej znosimy przeciwności losu. Ważne tematy nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny jest w spektaklu humor. Spektakl "Klimakterium... i już" to przyjemny wieczorek z babami i dla bab, a jego wiodącym tematem jest słowo, którego na co dzień się nie wymawia. Cztery przyjaciółki, spotkawszy się w butiku prowadzonym przez jedną z nich, przekuwają drażliwy problem menopauzy na pioseneczki i tańce. O trapiących je dolegliwościach śpiewają do dobrze znanych melodii, np. o uderzeniach gorąca do nut piosenki "Kuba, wyspa jak wulkan". Na scenie zobaczymy aktorki(występują zamiennie) o ogromnym potencjale komediowym, będące z całą pewnością magnesem dla publiczności. http://www.klimakterium.art.pl/ W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki: PAMELA: Elżbieta Jodłowska, Małgorzata Duda, Elżbieta Okupska MALINA: Elżbieta Jarosik, Ewa Śnieżanka, Jolanta Chełmicka KRYCHA: Ewa Złotowska, Małgorzata Gadecka, Ewa Cichocka, Małgorzata Duda ZOSIA: Grażyna Zielińska, Ludmiła Warzecha, Małgorzata Gadecka.

Otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19 października (sobota), godz. 11.00, sala widowiskowo-kinowa ,,Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce i innych krajach" - otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosi Krzysztof Bielawski. Krzysztof Bielawski - badacz cmentarzy żydowskich, doktorant na Wydziale Historii UW. Pracownik Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Założyciel strony internetowej cmentarze-zydowskie.pl, autor artykułów publikowanych na łamach m.in. ,,Kwartalnika Historii Żydów", ,,Miasteczka Poznań", ,,Spotkań z Zabytkami", rocznika ,,Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Przez wiele lat pracował jako specjalista do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLlN. Krzysztof Bielawski jest także autorem tekstów na wystawie stałej "Spójrz - przypomnij" w Domu Pamięci.

Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa.

godz. 14.00 - Dom Pamięci w Płońsku, ul. Warszawska 2 Wielka Synagoga w Płońsku. Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa. Wielka Synagoga symbolicznie powraca na ulicę Warszawskq. Przed muzeum zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, poprzez którą będzie można zapoznać się z historią synagogi, a na parterze ekspozycji muzealnej - model Wielkiej Synagogi, autorstwa Zdzisława Leszczyńskiego. Wystawie będzie towarzyszyć wydawnictwo poświęcone jednemu z najważniejszych budynków dawnej gminy żydowskiej w Płońsku. Synagoga stała na działce położonej przy dawnej ul. Koziej 19, aktualnie ul. Warszawskiej 5. W 1826 roku budynek synagogi strawił pożar. Odbudowano ją jednak w tym samym miejscu jeszcze przed 1830 r. Synagoga została rozebrana w latach 50-tych XX w. ze względu na zły stan techniczny, w jaki popadła po II wojnie światowej. Działka, na której stała nieruchomość, przeszła na rzecz Skarbu Państwa. W pobliżu synagogi stała łaźnia rytualna. Dziś w miejscu tym jest zlokalizowana lokalna siedziba ZUS.

Pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej

19 października (sobota), godz. 17.00 - hol MCK Wypiek macy - pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej – Kuba Steuermark, ekspert kulinarny. Następnie po koncercie Izabeli Szafrańskiej z zespołem w holu MCK Klasyczna szabatowa kolacja - degustacja potraw. Jakub Steuermark urodzony i wychowany na warszawskim Powiślu, rocznik 1976. Gotował od zawsze a pierwsze szlify zdobywał jako dziecko w kuchni swojej babci. W 2006 roku wyjechał na Florydę i założył Deli - bar z kanapkami, w którym wszystkie produkty były w naturalny sposób wędzone, duszone i długo gotowane. Od 2008 roku pracował w Anglii jako Szef Kuchni w jednym z prestiżowych gastropubów w West Sussex. Stamtąd trafił do Londynu i razem z innymi szefami współtworzył Jamie's Italian, włoską restaurację Jamiego Olivera w Covent Garden. W Anglii zdobył formalne kucharskie wykształcenie. W 2010 roku pracował w Hiszpanii jako Szef Kuchni zarządzający w dwóch restauracjach: irlandzkim gastropubie i typowym grillbarze, w których miał możliwość kreowania swojego menu. Jesienią 2013 roku wrócił do Polski i rozpoczął pracę w restauracjach w Warszawie. Gotował na Targu Śniadaniowym, stworzył i wzbogacił menu kilku warszawskich restauracji. Od ponad sześciu lat, jest gospodarzem kuchni w programie ,,Pytanie na Śniadanie" na TVP2, gotuje zgodnie ze sobą i ideą Comfort food. Prowadził blisko 200 programów.

Inauguracja 8. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.

19 października (sobota), godz.18.00, sala widowiskowo-kinowa/wstęp z wejściówkami/ Żydowska ulica - koncert na otwarcie Festiwalu w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. "Żydowska ulica" to muzyczna podróż po zakamarkach kultury i muzyki żydowskiej. Podróż, w której elementy folkloru Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich przeplatają się z obecnie dominującą kulturą Izraela - ojczyzny współczesnych Żydów. Jednakże tradycyjne zapożyczenia z języka hebrajskiego stanowią stały element wszystkich języków żydowskich, w tym jidysz i ladino. Program obejmuje utwory nawiązujące do wielojęzykowej kultury żydowskiej, a szczególnie bliskiemu naszej kulturze języka jidysz, w którym powstała niezliczona ilość tradycyjnych pieśni, szlagierów i poruszających utworów napisanych w okresie II wojny światowej. "Warsze majn", ’’Rebeko", ’’Kinder Jorn", "Jidysze mame", tango z łódzkiego i warszawskiego getta "Mach cu di ejgielech" i "Jidisz tango" to zaledwie kilka wyjątkowych, bliskich naszym sercom piosenek ujętych w programie. Uzupełnieniem koncertu są pieśni sefardyjskie, jak np. "Jaco", a także popularne utwory w języku hebrajskim, m.in. "Avinu malkeinu", czy" Yerushalaym shel zahaw". Język polski, którym równolegle do języka jidysz posługiwali się Żydzi zamieszkujący tereny naszej wspólnej ojczyzny, był równie ważny w ich kulturze, zatem w programie nie może zabraknąć utworów i w tym języku. Są to piosenki w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego ze znanego zbioru "Rodzynki z migdałami" oraz utwory prezentujące starotestamentowe inspiracje z repertuaru "Festiwalu Psalmów Dawidowych/Psalms of David Festival". "Żydowska ulica" doborem utworów oddaje hołd muzycznej kulturze Żydów w różnych okresach jej rozwoju i prezentuje rozmaite spojrzenia i interpretacje popularnych i mniej rozpowszechnionych pieśni. Autorskie aranżacje zespołu nadają im nowe, nietuzinkowe brzmienie, nie naruszając ich pierwotnych walorów i znaczeń. Żydowska ulica to podróż, w którą warto się udać, aby poznać i zrozumieć, jak wielobarwna i nieustannie inspirująca jest muzyka wywodząca się z kultury żydowskiej. Izabela Szafrańska to niezwykle charyzmatyczna i powszechnie uznana wokalistka, laureatka i zwyciężczyni wielu konkursów i festiwali, która doskonale odnajduje się w klimacie szeroko pojętej muzyki żydowskiej, zaś jej interpretacje utworów niezmiennie zachwycają i do głębi poruszają słuchaczy. Jest półfinalistką telewizyjnego programu ’’The Voice of Poland" oraz finalistką "Must be the music". W marcu 2022 roku swoją premierę miała płyta Izabeli Szafrańskiej zatytułowana "Żydowska ulica/Jewish street", zawierająca zbiór utworów w języku polskim, hebrajskim, ladino oraz hiszpańskim. Płyta spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem zarówno wśród publiczności, jak również krytyków i recenzentów.

Pokaz filmowy o tematyce żydowskiej

20 października (niedziela), godz. 17.00, widowiskowo-kinowa Pokaz filmu - ,,Marzec'68" reż. Krzysztof Lang /wstęp z wejściówkami/ Przed projekcją spotkanie z reżyserem prowadzone przez Ignacego Strączka, Wicedyrektora Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W tym roku przypada 56. rocznica "wydarzeń marcowych". Z tej okazji Fundacja Kamera Dawida organizuje wraz MCK Płońsk pokaz specjalny filmu Krzysztofa Langa "Marzec' 68" z udziałem reżysera. W rolach głównych Vanessa Aleksander ("The Office PL", "Krucjata", Taniec z Gwiazdami 2024) oraz Ignacy Liss ("Znachor", ,,Followers ") Warszawa, rok 1968. Hania i Janek poznają się na premierze "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przypadkowe spotkanie jest początkiem ich wielkiej miłości. Polska właśnie zerwała stosunki z Izraelem. Antysemicka nagonka przybiera na sile ... Okazuje się, że los postawił ich po dwóch stronach barykady, podczas gdy oni z całych sił chcą być razem. Pytanie tylko jaką cenę będą musieli zapłacić za nie swoje wybory… Jak zauważa Adam Michnik ,,Lang postanowił pokazać Marzec z innej perspektywy, z perspektywy młodych ludzi, którzy wpadli w wir świństwa, które się wokół nich działo. ( ... ) Ten film koniecznie należy obejrzeć, bo on opowiada o ważnym momencie ważnego pokolenia w najnowszej historii Polski". Film Langa jest wspaniałą hybrydą materiałów fabularnych i dokumentalnych oraz pierwszym zrealizowanym z takim rozmachem obrazem mówiącym o "wydarzeniach marcowych". To ostatnia szansa na rozmowę z uczestnikami tamtego czasu. Partnerzy pokazu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl

Marsz Milczenia

21 października (poniedziałek), godz. 12.00 – Pl. 15 Sierpnia 17. Marsz Milczenia pod honorowym patronatem Ambasady Izraela, upamiętniający rocznicę likwidacji getta w Płońsku, już po raz siedemnasty przejdzie ulicami miasta w hołdzie wywiezionej i pomordowanej przez Niemców płońskiej społeczności żydowskiej. W 1940 roku płońscy Żydzi zostali przez Niemców odizolowani w getcie, które zostało ostatecznie zlikwidowane jesienią 1942 roku. Z getta wypędzeni zostali w okolice dworca kolejowego, skąd towarowe pociągi zabrały ich do obozów śmierci. W ten sposób Niemcy zamordowali połowę mieszkańców Płońska ...

Koncert Bastarda Trio

21 października (poniedziałek), godz. 18.00, sala widowiskowo-kinowa Koncert Bastarda Trio /wstęp z wejściówkami/ BASTARDA prezentuje trzypłytowe wydawnictwo: ,,NIZOZOT". Niguny, czyli melodie; mistyczne pieśni bez słów; modlitwy. Rozwój tej formy muzycznej w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII / XIX wiek. (Szamburski, Pokrzywiński, Górczyński) sięga do spuścizny trzech klanów chasydzkich: dynastii Modrzyc, Szapiro oraz Koźnic. Tytułowy ,,Nizozot" to termin odnoszący się do boskiego aktu twórczego, na który składają się trzy etapy. W pierwszym iskierki miłości umieszczone zostają w szklanym naczyniu, następnie naczynie pęka aby uruchomić proces rozproszenia iskier po całym świecie. Dusze ludzkie, jak i wszystkie rzeczy stworzone ex nihilo zawierają zatem owe "iskry" świętości, które są ich pochodzeniem, siłą życiową, ich prawdziwą istotą. Muzycy tria Bastarda odkrywają przed nami uniwersalne piękno żydowskich melodii, ale jednocześnie pragną opowiedzieć własną historię - eksplorując i filtrując tradycyjne pieśni oraz bogate źródła historyczne przez ukształtowany już język zespołu. Dla autorskich aranżacji oraz rekompozycji inspirująca staje się zatem wewnątrzmuzyczna, strukturalna oraz narracyjna siła nigunów. To muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji, opowieści które stanowią niejako istotę chasydyzmu - zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, ekstatyczną niemal afirmacją życia.

Spektakl teatralny ,,Chciała zapomnieć”

22 października (wtorek), godz. 18, sala widowiskowo-kinowa Spektakl teatralny ,,Chciała zapomnieć" – monodram w wykonaniu Aliny Świdowskiej /wstęp z wejściówkami/ Córka, która próbuje zrozumieć matkę - ocalałą z Zagłady bohaterkę. Ma do dyspozycji jej wydane po latach wspomnienia. I teatr. Bo jest aktorką. Tą matką była lekarka z warszawskiego getta, Adina Blady-Szwajger. Córką jest aktorka Teatru Żydowskiego, Alina Świdowska. W bardzo osobistej wypowiedzi raz to mówi głosem Adiny, oraz Aliny, prowadzi dialog, jakiego w ich życiu nie było. Było za to wiele tajemnic i przemilczeń. Marek Edelman pisał: ,,Jako lekarka i jako człowiek Adina Blady-Szwajger przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. Także wtedy, gdy poddała się wewnętrznemu nakazowi wybrania dla swoich podopiecznych lepszej śmierci - we śnie, zamiast okrutnej - w komorze gazowej". Miała 22 lata, kiedy wybuchła wojna, była studentką wydziału lekarskiego UW. Nie mogła wiedzieć, bo skąd, że wkrótce będzie zdawać egzamin z ,,nadludzkiej dycyny". Reżyserka Karolina Kirsz od kilkunastu lat rozmawia z Aliną Świdowską o jej mamie i jej bolesnej tajemnicy. Teraz powstał ich dotkliwy spektakl. lustracją muzyczną spektaklu jest utwór Sylwii Najah pt. "Na strunie altówki".