Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Wystawa prac uczestników zajęć plastycznych

W piątek, 21 czerwca o godz. 17.00 w Galerii Fotografii na piętrze odbędzie się wernisaż wystawy prac uczestników zajęć plastycznych, podsumowujący sezon artystyczny 2023/2024. Na wystawie będzie można podziwiać prace rysunkowe i malarskie ponad 70 uczestników zajęć, którzy zaprezentują efekty swojego talentu, umiejętności i kreatywności.

Witajcie wakacje!

Początek lata, początek wakacji to tradycyjnie okazja do zorganizowania imprezy otwarcia naszych wakacyjnych przedsięwzięć. W tym roku chcemy powitać lato i wakacje koncertami adresowanymi do tych wszystkich, dla których właśnie wtedy rozpoczyna się czas wolny. Zapraszamy w piątek, 21 czerwca o godz. 17.00 na teren przy MCK i MCSiR. Wystąpią: STEFANO TERRAZZINO, DEFIS, ALAN CYPRYSIAK, PŁOCKA TEAM. Ponadto: strefa rozrywki dla dzieci, gastronomia.

Kino plenerowe na tarasie MCK

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne wakacyjne kino plenerowe. Tym razem w sobotę, 10 sierpnia o godz. 21.00 na tarasie MCK film SUNDOWN, opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót, pełna narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. Nie może Was zabraknąć.

Koncertowe lato na płońskim

W czwartek, 15 sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy na występ zespołu Szulerzy w ramach cyklu KONCERTOWE LATO NA PŁOŃSKIM RYNKU. Zespół rock&rollowy z ponad 20-letnim doświadczeniem, finaliści III edycji programu Must Be the Music. Taneczna, rock&rollowa energia, melodyjne kompozycje, polskie teksty, charakterystyczna i urokliwa wokalistka są znakiem rozpoznawczym Szulerów. Zapraszamy do wspólnej zabawy.  

Żegnajcie wakacje

Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie. Pożegnanie wakacji już w najbliższy piątek, 30 sierpnia o godz. 18.00 na terenie przy Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Wystąpią: Aleksandra Szwed – piosenkarka, aktorka telewizyjna i teatralna, reżyserka i trenerka, zespół Discoboys – dynamiczna formacja muzyczna, która rozgrzewa parkiety od lat swoimi energetycznymi występami oraz lokalna grupa „Płocka 56” którą tworzą połączeni wspólną pasją do muzyki nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Nie zabraknie również animacji dla najmłodszych przygotowanych przez Agnes-Art. Jeżeli chcesz z dobrą energią zakończyć lato to nie może Cię u nas zabraknąć.

Wernisaż wystawy malarstwa

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w piątek, 6 września o godz. 18.00 do sali wystawienniczej na wernisaż wystawy malarstwa Wszystko jest poezją Anny Sobol. Wystawa potrwa do 13 października. Anna Sobol – absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Academie des Beaux Arts w Liege (Belgia). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i grupy artystycznej Art. Visual Dance. Od 2023 roku pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Malarstwa OW ZPAP. Uprawia malarstwo sztalugowe, litografię, fotografię artystyczną i tradycyjne tematy: portrety, pejzaże, akty, kompozycje metaforyczne. Eksperymentuje z unikalną techniką enkaustyki, tworzyła spektakle multimedialne na bazie własnej twórczości oraz komiksy, filmy animowane i teatr plastyczny wspólnie z uczestnikami zajęć plastycznych w DK Kadr, gdzie przeszło 20 lat kierowała galerią i gdzie nadal uczy malarstwa. Pisze wiersze – najczęściej zainspirowane tematem jej obrazów. Jest organizatorem licznych wystaw zbiorowych (w tym m. in cykl „Sacrum Novum” w Polsce i w Belgii, oraz doroczne wystawy Sekcji Malarstwa OW ZPAP), Saloniku Artystycznego „Nowa Deotyma”, oraz dyskusyjnego klubu Art_Cafe. W 2019 roku prowadziła w TVP Polonia cykliczny program „Historia jednego obrazu” (10 odcinków). Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Belgii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Niemczech, U.S.A, Korei Płd., Australii i Arabii Saudyjskiej. W kościele ewangelickim w WalIsbulI (płn. Niemcy) znajduje się jej Św. Krzysztof z cyklu „Apokalipsa”. Anna Sobol oprowadza po swojej wystawie „Przyjmij życia wyzwanie” https: www.youtube.com/watch?v=hQDpzFTf3ew 

Koncert inaugurujący 11. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Miłośników muzyki organowej zapraszamy w niedzielę, 8 września o godz. 17.00 do kościoła parafii św. Michała Archanioła w Płońsku na pierwszy koncert pn. ,,W poszukiwaniu inspiracji’’. Tym razem organy zabrzmią w duecie z sopranem w małżeńskim wydaniu Aleksandry i Patryka Podwojskich. Warto więc wybrać się na spotkanie z muzyką organową w pięknym wnętrzu i doskonałej akustyce kościoła. Program koncertu: 1. Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi – Koncert a-moll BWV 593 2. Johann Sebastian Bach / Charles Gounod – Ave Maria 3. Francesco Durante – Vergin tutto amor 4. Patryk Podwojski – Preludium chorałowe w stylu J.S. Bacha nt. Bądźże Pozdrowiona 5. Gioachino Rossini – Crucifixus z Małej Mszy Uroczystej 6. Louis Vierne – Ave verum 7. Luigi Luzzi – Ave Maria 8. Charles-Marie Widor – Toccata z V Symfonii organowej.  

Nagroda Naukowa im. Jana Jędrzejewicza

W poniedziałek, 30 września o godz. 10.00 w sali widowiskowo-kinowej odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie 12. edycji Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskojęzycznej książki poświęconej historii nauki i techniki. W programie: – powitanie Członków Kapituły Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza oraz wszystkich zaproszonych gości przez burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika – wykład ,,Astronomiczne wyzwania dla sztucznej inteligencji” wygłosi dr hab. Radosław Poleski, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego – wystąpienie Przewodniczącego Kapituły Nagrody, prof. dr. hab. Jarosława Włodarczyka – informacja o pracach Kapituły oraz ogłoszenie laureata Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza za rok 2023 – wręczenie Nagrody ufundowanej przez Samorząd Miasta Płońska – wystąpienie laureata Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza za rok 2023 – złożenie kwiatów na grobie Jana Jędrzejewicza – odsłonięcie murali upamiętniających postać Jana Jędrzejewicza (Płońsk, ul. Grunwaldzka 35). Spotkanie poprowadzi Adam Derdzikowski, koordynator pracy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Płońsku, z Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana W. Jędrzejewicza.

Inauguracja Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W poniedziałek, 7 października o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej w Płońsku rok akademicki 2024/2025 rozpocznie Płoński Uniwersytet Trzeciego Wieku. W programie koncert ,,Warszawa da się lubić’’ w wykonaniu Chóru Surma pod dyrekcją: Kaludiusza Bieńko i Agnieszki Drążczyk, przy fortepianie Marcin Zieliński. Chór Surma W roku 1921 Dyrekcja Tramwajów i Autobusów w Warszawie powołała do życia chór, złożony z pracowników przedsiębiorstwa. Pierwsze próby odbyły się w styczniu 1921 roku, a publicznie zespół wystąpił 3 marca 1923 roku w Sali Wielkiej Teatru Tramwajarzy przy ul. Młynarskiej z okazji oddania do użytku zespołu szkół tramwajarskich. Chór nie przerwał działalności w czasie wojny. Koncertując w kościołach, wspólnie z solistami Opery Warszawskiej przynosił ulgę i radość Polakom. Od 100 lat chór istnieje dzięki wsparciu sponsorów związanych z transportem miejskim. Obecnie działa pod patronatem Miejskich Zakładów Autobusowych. W swoim repertuarze chór prezentuje różne rodzaje muzyki chóralnej dawnej i współczesnej, sakralnej, folklorystycznej, operowej, kantatowej i oratoryjnej a także pieśni popularne kompozytorów polskich oraz największych mistrzów światowych.

Klimakterium … i już

"Klimakterium ... i już" (coś między kabaretem, musicalem a farsą) 15.10.2024, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa Miejskie Centrum Kultury w Płońsku. Bilety: https://www.kupbilecik.pl oraz w kasie MCK. Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Pragniemy pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń - kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie - starannie pomijany. Poprzez spektakl pragniemy zilustrować, w sposób zrozumiały, przystępny i humorystyczny, jak rożnymi sposobami można sobie z tym radzić. Sztuka ma pokazywać różne zachowania, zawsze jednak w sposób humorystyczny - tym bardziej, że sam humor jest doskonałym lekarstwem (bez skutków ubocznych:) Śmiejąc się łatwiej znosimy przeciwności losu. Ważne tematy nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny jest w spektaklu humor. Spektakl "Klimakterium... i już" to przyjemny wieczorek z babami i dla bab, a jego wiodącym tematem jest słowo, którego na co dzień się nie wymawia. Cztery przyjaciółki, spotkawszy się w butiku prowadzonym przez jedną z nich, przekuwają drażliwy problem menopauzy na pioseneczki i tańce. O trapiących je dolegliwościach śpiewają do dobrze znanych melodii, np. o uderzeniach gorąca do nut piosenki "Kuba, wyspa jak wulkan". Na scenie zobaczymy aktorki(występują zamiennie) o ogromnym potencjale komediowym, będące z całą pewnością magnesem dla publiczności. http://www.klimakterium.art.pl/ W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki: PAMELA: Elżbieta Jodłowska, Małgorzata Duda, Elżbieta Okupska MALINA: Elżbieta Jarosik, Ewa Śnieżanka, Jolanta Chełmicka KRYCHA: Ewa Złotowska, Małgorzata Gadecka, Ewa Cichocka, Małgorzata Duda ZOSIA: Grażyna Zielińska, Ludmiła Warzecha, Małgorzata Gadecka.