Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Pokazy filmowe podczas IV. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona

Pokazy filmowe podczas IV. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona

pokazy-filmowe-1024x727

25 października (niedziela), sala wielofunkcyjna – Mały Kalejdoskop
godz. 16, pokaz filmu – „Na końcu świata w lewo” – reż. Avi Nesher.
godz. 19, pokaz filmu – „Złota” – reż. Tomasz Knittel.
Spotkanie z reżyserem filmu Tomaszem Knittelem, które poprowadzi – Ignacy Strączek – Wicedyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Wstęp na seanse z bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, od środy 14 października, godz. 14.30‼️

Partnerzy pokazów: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl., Ambasada Izraela w Polsce.

,,Na końcu świata w lewo”, Avi Nesher, 110 min, 2004.
Wspaniała opowieść o żydowskich imigrantach z Maroka i Indii, którzy trafiają do miasteczka gdzieś na pustyni, na izraelskim „końcu świata”… Muszą nauczyć się nie tylko żyć w nowych warunkach Ziemi Izraela, ale też dogadywać się z przybyszami z drugiego końca świata. Film wyreżyserowany przez Avi Neshera laureata Honorowej Kamery Dawida 2020 przyznawanej przez jury 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Partnerem pokazu jest Ambasada Izraela w Polsce.

,,Złota”, reż. Tomasz Knittel, Polska 2019, 84 min, dokument
Dom na Złotej przytulony jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Odziedziczony został po przodkach żydowskiego pochodzenia, oddany potomkom w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Holocaust. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego – uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć.