Witamy w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku!

Wykład dla słuchaczy PUTW w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej

Wykład dla słuchaczy PUTW w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej

395058622_658291976389109_8649086789596388198_n

Otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. Dom Pamięci. Spójrz – Przypomnij. Design wystawy: od koncepcji do realizacji
poprowadziły Agata Korba i Natalia Romik, współautorki koncepcji Domu Pamięci.
O Fundacja Nobiscum oraz koncepcji działalności nowo otwartego Dom Pamięci w Płońsku opowiedzieli: Gabriela Nowak-Dąbrowska – specjalista ds. merytorycznych i Piotr Dąbrowski koordynator Domu Pamięci. Więcej zdjęć…

Agata Korba studiowała ochronę dóbr kultury i historię sztuki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. W latach 20 13-20 15 zdobywała doświadczenie w pracowni architektonicznej Nizio Design International przy realizacji projektów wystawienniczych, takich jak: wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Galeria Starożytności w Muzeum Narodowym w Warszawie, wystawa plenerowa Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989 dla Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Wieloletnia współpracowniczka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Członkini kolektywu architektonicznego SENNA od 2015 roku. Wykonuje kwerendy archiwalne i ikonograficzne, pozyskuje licencje, pisze scenariusze, tworzy dokumentację projektową oraz koordynuje produkcję.

Dr Natalia Romik absolwentka politologii, praktyczka architektury, projektantka, artystka. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Bartlett School of Architecture na University College London za rozprawę Post-żydowska architektura pamięci w byłych wschodnioeuropejskich sztetlach. Łączy badania akademickie z metodami sztuki współczesnej i architektury. Romik otrzymała liczne granty, w tym London Arts and Humanities Partnership. W latach 2007-2014 współpracowała ze studiem Nizio Design International i była konsultantką m.in. projektu wystawy głównej Muzeum POLIN oraz współautorką rewitalizacji synagogi w Chmielniku. Romik jest członkinią kolektywu architektonicznego SENNA, odpowiedzialnego za projekty m.in. wystawy w Muzeum Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz wystawy stałej na cmentarzu żydowskim na Bródnie w Warszawie Bejt Almin – Dom Wieczności. W 2018 roku współkuratorowała wystawę Obcy w Domu. Wokół Marca 1968 (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obecnie stypendystka (badania podoktorskie) Gerda Henkei Stiftung w ramach projektu: Hideouts: the architectural analysis of the secret infrastructure of Jewish survival during the Second World War.
W 2022 roku otrzymała nagrodę Dan David Prize.

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Projekt realizowany przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii.